Menü

Milli Takım Kadrosu Elden Gidiyor

TÜRK sporunun, bağlı olarak da futbolunun ilerlemesi için bir dolu girişimlerde bulunuluyor. Ama bunun yanında öyle işler yapılıyor ki, tüm umutlar yıkılıveriyor. Bu «olumsuz işlerden» biri de genç ve amatör futbolcularla ilgili.

Geçen yıla dek, şöyle bir karar vardı: «Genç ya da amatör milli takıma seçilen futbolcu, kulübünün izni olmadan başka kulübe gidemez!»

Bu karar, özellikle mali bakımdan güçsüz kulüpleri, genç futbolcuya önem vermeye, amatör futbolcu barındırmaya zorluyordu. Söz konusu kulüpler binbir umut ve güçlüklerle yetiştirdikleri futbolcuları kaptırma korkusu duymuyorlardı.Ama bu karar, ortada hiçbir neden yokken kaldırıldı. Etkisini de geçen transferde gösterdi. Milli olmuş genç ya da amatör futbolcular kapışıldı. Daha da kötüsü, kapışılan bu futbolculardan bazılarının pazarlığı, hiç olmaması gereken yerde, Futbol Federasyonu’nda yapıldı.

Şimdi sormak gerek: Ekonomik yönden güçsüz kulüpler, ellerindeki yetenekli gençleri saklamakta haksız mıdırlar? Çünkü saklamasalar genç oyuncu Milli Takım’a girecek. Girince futbol simsarlarının dikkatini çekecek. Hemen paralı kulüplere haber uçurulacak. Oyuncu bir süre sonra kuş gibi uçup gidecek. Onu yetiştirenlere de «Ben seni ellerin olasın diye mi yetiştirdim?» diye dövünmek kalacak. Uzağa gitmeye hiç gerek yok. Ankaragücülüler, Adanaspor’a kaptırdıkları Şevket için, Kocaelisporlular da Gaziantep’e kaptırdıkları Ceyhun için böyle dövünüyorlar.Bu, konunun Genç Millilerle ilgili yönü. Bir de Amatör Millilerle ilgili yönü var ki ayrı bir çıban… Örnek: Önder. Para tatlı gelince, Fenerbahçe’de topladığı bavulunu Adana’da açtı.

Olabilir! Ama ya Önder, gelecekte Amatör Milli Takım’da boy gösterirse?.. Acaba Futbol Federasyonu durumu kitabına nasıl uydurur? Her halde daha önce pek çok kez uydurduğu gibi.

İş yeter ki ona kalmaya görsün! Hazretler böyle işlerde ustadırlar. Bu ustalıklarını da Genç Milli Takım’da gösterdiler. Hem de sıcağı sıcağına.Sözde, Ödemiş’te açılan Genç Milli Takım kampında «mim» konan futbolcular daha bir pişsinler diye yurtdışında maçlar oynayacaklardı. Nitekim bu formülle de Genç Milli Takım Romanya’nın yolunu tuttu. Ne var ki giden takımda Adanaspor’dan Şevket, İzmirspor’dan Akın, Konyaspor’dan Bülent, Gaziaztepspor’dan da Ceyhun vardı. Ve bu futbolcular Ödemiş’teki kampta yoklardı. Acaba buna ne buyurulur?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-26-sayisi)

20.01.2021 15:39

Kategoriler:   Spor

Yorumlar