Menü

Mine Mutlu Çok İddialı

Mine Mutlu’nun «bekar evi» Teşvikiye’nin ara. sokaklarından birindedir. Bizim gittiğimiz günden bir hafta öncesine kadar bu ev «bekar evi» falan değildi. Mine, annesi, anneannesi ve iki erkek kardeşiyle birlikte oturuyor, filimlerinden kazandığı parayla 4 nüfuslu bir ailenin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Fakat 38 yaşındaki annesinin aniden evlenmeye karar vermesi bu 4 kişilik aileyi bir anda darmadağın etmeye yetti. Böylece Mine de evde yapayalnız kalkaldı!

Mine Mutlu Çok İddialıAnlatılanlara göre, Mine Mutlu, ilkokulun ikinci sınıfından beri ev geçindirirmiş. Ortaokula başlayıncaya kadar geceleri halı dokur, ailenin geçimine «karınca kaderince» yardımcı olmaya çalışırmış… Ortaokul sıralarında ders saatlerinin dışında kuru temizleme atelyesinde tezgahtarlık yapmaya başlamış. O sırada Mine’nin (daha doğrusu o günlerdeki adıyla Emine Özatmaca) tek emeli, ailenin geçimine yardım etmekmiş. Ortaokul diplomasını aldığı gün annesiyle babası da mahkemeden boşanma ilamını almışlar. Ve tabii evin bütün yükü de Mine’nin omuzlarına yıkılıvermiş… Önce 235 lira maaşla memurluk yapmış, oradan 450 lira maaşlı başka bir işe atlamış. Sonra İstanbul’a gelmiş, güzellik yarışmasına girip ikinci olmuş. Daha sonra da Perde mecmuasının yarışmasında Murat Soydan’la birlikte birinciliği kazanmış ve «Ben Bir Kanun Kaçağıyım» adlı filimle sinemaya adımını atmış. Atmış, ama tam manasıyla sinemanın içine girememiş… Filim şirketleri kendisine rol vermeyince sinemadan elini, ayağını çekip sekreterlik yapmış. İki ayrı şirkette sekreterlik yaptıktan sonra da tekrar sinemaya dönmüş. İsterseniz bundan sonrasını Mine Mutlu‘nun ağzından dinleyelim:

– «Bu yılın başına kadar şansım çok kötü gitti. Hem az filim çevirdim, hem de küçük paralarla kötü rollerde harcandım gittim. Sonra birden karar verdim ve burun ameliyatı oldum. Nedense bizde burun ameliyatı insana şans da getiriyor… Ameliyat bana da şans getirdi. Bakın mesela geçen ay tam 3 filimde rol aldım. Şimdi bir taraftan «Bir Kadın Yarattım» adlı filimde çalışıyor, bir taraftan da «Tahran Macerası» nda oynuyorum. İlerisi için de elimde, hepsi başrol olmak üzere tam 3 kontratım var.»

Mine Mutlu sözlerinin tam burasında gözlerini gözlerime dikti ve kelimelerinin üzerine basa basa şöyle konuştu: «Şimdi söyleyeceklerimi boşa atmayın… İddia ediyorum: 1969 benim yılım olacak.»

Mine iddiasında haksız sayılmaz, ama ne de olsa Yeşilçam burası. Ayda değil, günde değil, dakikada neler değişmez neler tepetaklak olmaz ki? Ama biz zihnimizden geçen bu sözleri ona söylemedik. Haklı olup olmadığını 1969’un son aylarında nasıl olsa hep birlikte görecek değil miyiz?

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-47-sayisi)

10.08.2019 23:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:53

    Filiz Taştan

    Mine mutlunun acıklı hayatı :D hiç sevmezdim bu karıyı
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:53

    Serkan

    hahaha filiz nasıl kıskanmışsın ya :)