Menü

Mine Mutlu’nun Rolü Arzu Okay’a Verildi

YEŞİLÇAM, İstanbul’un göbeğinde, çeşitli olayların kaynaştığı bir kazandır. Gün geçmez ki olaylar, fiyat artışları, ödenmeyen bonolar, çiçeği burnunda aşklar filim setini yarıda bırakıp kaçan yıldızların haberleriyle dolup taşmasın bu kazar… Yeşilçam kazanında kaynayan, dumanları, kokusu bütün Türkiye’ye yayılan son olay Mine Mutlu’yla ilgiliydi…

Haberi hatırlayacaksınız: Son günlerde adı çeşitli olaylara, dedikodulara karışan Mine Mutlu, İzmir’de çevirmekte olduğu filmi yanda bırakmış, setten kaçmış, filmin prodüktörü olan kamereman Cengiz Batuhan’ın iddia ettiğine göre, filim şirketini 40 bin lira zarara sokmuştu.İşte bu olaylarla dolu olan filmin çekimine geçtiğimiz hafta içinde İstanbul’da devam edildi. Mir.e Mutlu’nun rolü, Yeşilçam’ın yenilerinden, fotoromanlardan tanıdığınız Arzu Okay’a verilmişti.

Haberi duyduğumuz zaman hemen filmin çekildiği yerin, yerli filimlerin değişmez mekanlarından olan Batanay restoranın yolunu tuttuk. Gayemiz olayları dedikodu kazanından çıkarıp, gerçek yönüyle gözlerinizin önüne serebilmekti..

«Kiralık Koca» filminin setinde ilk olarak filmin prodüktörü Cengiz Batuhan‘la konuştuk. Hayli dertliydi. Söze, «Beni tam 40 bin lira zarara soktu Mine Hanım,» diye girdi ve şöyle devam etti: Mine Mutlu bizden tam 20 bin lira avans aldı. Bu kontratla sabittir. İzmir’e giden uçakta yeri ayırtıldı ve bilet de kendisine gönderildi. Mine hanım bizim kendisine verdiğimiz biletle İzmir’e uçtu fakat filim setine gelmedi, aynı günün gecesi de İzmir’i terkedip bizi hayli zarara soktu. Tabii onun İzmir’i terkedişiyle biz de İzmir’den ayrıldık.. Başka bir şey yapamazdık. Mine’nin yerine oynatacağımız kadın artisti ancak İstanbul’da bulabilirdik.– «Mine Hanım acaba niçin sete gelmedi?»

– «Bakın benim Mine Mutlu ile olan ilişkim çok eskilere dayanır. Onun için kendisini çok iyi tanırım. Filim setine gelmeyişinin iki sebebi var bence. Birincisi bir gönül macerası. Sonradan tesbit ettik. Mine Hanım Efes Oteli’ne Sökeli bir iş adamıyla gelmiş, oteli Ankaralı başka biriyle terketmiş.. İkinci sebep ise, bizden avans aldıktan sonra, başka bir filim şirketiyle mukavele imzalaması. Mine Mutlu şu günlerde İzmir’de hem sahneye çıkıyor, hem de ‘Ferah Film’ hesabına bir filim çeviriyor. Öğrendiğime göre bu filim şirketinin sahibi olan Mehmet Karahafız Mine Mutlu’nun arabasını hacizaden kurtaracağını söyleyince, filmin rejisörü olan ve bundan bir süre önce nişanlanacaklarına ait dedikodular çıkan rejisör Semih Evin de araya girince Mine Hanım bizim filim yerine onların filmini tercih etmiş.»Cengiz Batuhan bir an duruyor. «Boşver» anlamında elini şöyle bir sallıyor ve sette sırasını bekleyen genç kızı işaret ediyor: «Mine Mutlu bana hayli sıkıntılı günler yaşattı. Mine Mutlu’yu kaybettik ama, onun yerine de yepyeni bir kıymeti, Arzu Okay’ı kazandık.

YENİ BİR İSİM

Yerli fotoroman okurlarının yakından tanıdığı Arzu Okay Yeşüçam için hayli yeni bir isim. 1955 doğümlu olduğuna göre demek daha 15 yaşında. İlk defa 1969 yılında bir gazetenin açtığı fotoroman yarışmasını kazanıp Zeki Müren’le «Güneşe Giden Yol» fotoromanınında oynamış Daha sonra yine aynı gazetenin 1970 Sinema Güzeli Yarışmasını kazanmış. Sinemayla alışverişi yeni olan Arzu Okay halen Mecidiyeköv Lisesi’nde öğrenci. Her yıl iftihar listesine geçiyor. Rejisör Mehmet Bozkuş’un çektiği «Kiralık Koca» Arzu Okay’ın ikinci filmi ve bu filimdeki rolleri Tamer Yiğit, Şefik Döğen, Mini Sun, Feridun Çölgeçen, Atilla Ergün, Ayla Ergün, Şantöz Yaprak’la paylaşıyor. Rejisörden set işçisine kadar herkes Arzu Okay’dan memnun… «Gitti Mine, geldi Arzu» diyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-37-sayisi)

29.01.2021 21:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar