Menü

Monacolu Severine Hakkında

AVRUPA müzik dünyasında her yıl iki ayrı festival düzenlenir. Festivallerden ilki İtalya’nın Sanremo kasabasında yapılan «Sanremo Festivali»dir. İkinci festival ise «Avrupa Televizyon Birliği» tarafından düzenlenen ve her yıl bir başka Avrupa ülkesinde yapılan Eurovision’dur. Bu yarışmada, birinciliği hangi şarkıcı almışsa, ertesi yıl yarışma onun ülkesinin bir şehrinde düzenlenir. Mesela geçen yılki yarışmada İralandalı Dana birinci olduğu için 1971 Eurovision’u İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dublin’de düzenlendi. Sanremo’da genellikle şöhret olmuş İtalyan şarkıcıları birincilik ödülünü paylaşırken, Eurovision’da müzik aleminin pek tanımadığı gençler birincilik tahtına oturur. «1971 Eurovision Şarkı Festivali» nde de bu kural bozulmadı. Monacolu genç şar kıçı Söverine «Un Banc, Un Arbre, Une rue» (Bir sıra, bir ağaç, bir sokak) adlı şarkisiyle birinci oldu.Avrupa Televizyon Birliği’nin düzenlediği «Eurovision Şarkı Yarışması» bu yıl on beşinci yaşını kutladı. Yarışmanın on beş yıllık bilançosu kısaca şöyle: 1956’da Lugano’da yapılan festivali İsviçreli Lys Assia, 1957’de Hollandalı Corry Brokken kazandı. 1958’de Andre Claveau (Fransa). 1959’da Teddy Schoiten (Hollanda), 1960’ta Jacgueiine Boyer (Fransa), 1961 de Jean Claude Pascal (Lüksemburg), 1962’de İsabeile Aubret [Fransa), 1963’te Grela ve Jorgen Ingmann (Danimarka) birincilik ödülünü aldılar. 1964’ten sonra dört yıl birinciliği dört ülkenin dört ünlü şarkıcısının aldığını görüyoruz. Bu şöhretler stresiyle İtalyan şarkıcısı Gigliola Cinqueta, Fransız France Gali, yirminci yüzyılın en iyi bestecilerinden sayılan Avusturyalı Udo Jurgens ve çıplak ayaklı şarkıcı İngiliz Samfie Shaw’dur. 1968′ de Masstei (İspanya) ve Frida Bocara (Fransa), 1969’da da Lulu (İngiltere), Lenny Kuhr (Hollanda), Salome (İspanya): 1970’te Dana (İrlanda) birinci oldular. Yukarıda da söylediğimiz gibi 1971’de Şans Monacolu Saverine’ye güldü…On yedi ülkeden şarkıcıların katıldığı 1971 Eurovision’unun favorisi birçoklarına göre ünlü İtalyan şarkıcısı Massi- vuo Banieri’ydi. «L’Amore e un attimo» (Aşk bir an meselesidir) adlı şarkisiyle ünlü şarkıcının birinciliği rakipsiz kazanacağına muhakkak olarak bakılıyordu. İtalyanlar sonuçtan çok ümitliydiler. Ranieri’nin kazanacağı zaferin 1964’te Gigliola Cinquetti’nin başarısından sanra ilk büyük başarı olacağını söylüyorlardı.

Ama sonuç hiç de umdukları gibi çıkmadı. Şarkıların söylenmesi sona erdikten sonra altı tur üzerinden yapılan seçimlerde Monaco, ispanya ve İtalya birbirlerine çok yakın puanlar aldılar. Sonunda da Monaco ötekilerini geçerek birinciliği kazandı.Yarışmaya Monaco adına katılan Severine’nin yeniden sahneye çıkıp «Un banc, un arbre, une rue» (Bir sıra, bir ağaç, bir sokak) adlı şarkısını göz yaşlaş dökerek tekrar söylemesi pek çok kimsenin gözlerini yaşlandırdı. Daha yakın zamana kadar bir bankada çalışmakta olan genç kızın böylesine büyük bir yarışmada, ünlü rakiplerini geride bırakması, pek çokları için hiç de büyük bir sürpriz sayılmadı. «Söverine hak ettiği birinciliği aldı. Yaşasın Söverine» diye bağıranlar pek çoktu.

10 ekim 1949’da Paris’te doğan Severine’nin asıl adı Josiane Grizeau. 49 kilo ağırlığında, 1.55 boyunda, uzun sarı saçlı, ufak tefek bir kız. Johnny Hallyday, Sylvie Vartan, Dalida, Petula Clark, Sheila gibi şöhretlere şarkı yazan George Aber’in keşfettiği Söverine bankada işini bırakarak şarkıcılığa .başlamış, kısa zamanda da ün sahibi olmuştur.Büyük başarısını «Pour Son Plaisir» (Kendi Zevki İçin) adlı şarkıyla yapan genç şarkıcı çeşitli televizyon programlarında Alain Barriere ve Joe Dassin gibi şöhretlerle birlikte seyircilerin karşısında söylemiş. Ayrıca yabancı ülkelere de konser turnelerine çıkmış. Bu arada bir de Japonya’ya uzun bir seyahate çıkmış. Söylediği «Sympathy» (Sempati), «Le Passager de la Pluie» (Yağmurda Gelen Adam), «La Melodie» (Melodi) gibi şarkılarla bütün Uzakdoğuluların kalbini fethetmiş.

Severine’nin sanat hayatını yakından izleyenler. «Son yılların en büyük şarkıcılarından biri olmaya aday,» diyorlar. Yalnız onlar mı? Paris’te dolaşan söylentilere göre, Fransız olmasına rağmen Monaco adına yarışmayı kazanması üzerine Grace Kelly’nin prenses olduğu bu ülkeden bir hayli maddi yardım görmesi bekleniyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-18-sayisi)

31.01.2021 16:01

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar