Menü

Muazzez Arçay Dolandırıldı

Muazzez Arçay DolandırıldıBir zamanların en ünlü karakter yıldızlarından Muazzez Arçay 36’ncı yıl jübilesini 23 aralıkta Spor ve Sergi Sarayı’nda yapacak. 1929 yılında sahneye ilk adımını atan Muazzez Arçay; Şükriye Atav, Hadi Hün, Renan Fosforoğlu, Şakir Arseven, Necmi Oy ve Samiye Hün gibi şöhretli sanatçılarla «Darülbedayi» de sınıf arkadaşıymış. Önce yalnız tiyatroda oynamış. 1941 yılında Muhsin Ertuğrul’un hem oynadığı, hem de rejisörlüğünü yaptığı «Şehvet Kurbanı» adlı filimle sinemaya başlamış ve bir süre iki karpuzu bir koltukta idare etmiş. Fakat sinemadan gelen tekliflerin çoğalması üzerine tiyatroyu bırakıp sadece filimlerde oynamaya başlamış… Bir ara Avni Dilligil’le İzmir Tiyatrosu’nu kurmuş, zaman zaman da Anadolu turneleri tertiplemiş. Geçen yıllarda bazı sebepler yüzünden sinemadaki durumu sarsılan Muazzez Arçay’ın bu arada ayağı da kırılmış ve uzun süre yatakta kalmaya mecbur olmuş. Bu arada evinde bebek yapıp satarak geçinmemeye çalışan Muazzez Arçay, biraz kendini toparlar gibi olunca tekrar Anadolu’ya gitmiş, sahneye çıkmış.

Şimdi İstanbul’da bir otelde katmakta olan Muazzez Arçay’a, «Ayağının düzelmesi için kaplıca tedavisi şart. O da olmazsa senin için İsviçre’ye gitmekten başka çare kalmıyor,» demişler. O da düşünmüş taşınmış ve sonunda jübilesini yapıp bundan alacağı parayla ayağını tedavi ettirmeye karar vermiş. Hemen hazırlıklara başlamış ve jübile tarihi olarak da 4 ekimi seçmiş. Fakat «şanssızlığı» burada da yetişmiş ve kendi ifadesiyle, «Onun adına bilet satanlar, Muazzez Arçay’ı dolandırmışlar. Onun için mecburen jübilesini 23 aralığa tehir etmiş. Muazzez Arçay,

– «Beni sevenleri 23 aralıkta Spor ve Sergi Sarayı’nda bekliyorum. O gün seyircilerimin önünde 36 yılın muhasebesini yapacağım.» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-45-sayisi)

10.08.2019 23:15

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:47

    Suzan Genç

    ne şanssız kadınmış
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:47

    Selim Kutu

    aynen öylev alla
  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 18:37

    NUR HAYAT YÜZEN

    bu ünlülerin dolanrıdılmasıda enterasan :D