Menü

Muhammed Ali ve Ringlerin Efsane İsimleri

25 EYLÜL’DE Zaire’nin Başkenti Kinshasa’da iki Amerikalı dev boksör, George Foreman ile Muhammed Ali arasında yapılacak «Asrın Maçı»nı beklerken, boks tarihinin sayfalarını çevirerek, ağır sıklet ring krallarının en müthişlerini, burada belirtmeğe çalışalım. İki yıl önce ölen Dünya’nın 1 numaralı boks uzmanı Nat Fleischer’e göre, tüm zamanların en büyük 4 ağır sıklet şampiyonu, sırasıyla Jack Johnson, James Jeffries, Jack Dempsey ve Bob Fitzsimmons’dur. Yine, 4 yıl önce Amerika’da 218 uzmanın katılmasıyle düzenlenen bir anket sonucunda, Efsanevi Jack Dempsey, «Tüm zamanların en büyük boksörü» seçilmiştir. Ağır sıklet Dünya şampiyonları arasında en iyi sıralamanın, Dempsey, Johnson, Jeffries, Muhammed Ali, Marciano ve Louis şeklinde olacağı kanısındayız.Foreman ile Muhammed Ali’den hangisinin 25 Eylül’deki «Asrın Maçı»ndan muzaffer çıkacağını kestirmek güç ama, her ikisinin servetlerine 100’er milyon lira ekleyecekleri bilinen bir gerçek. Oysa, ağır sıkletin ilk şampiyonu olan John Lawrence Sullivan, 1889’da Jake Kirlain’i yendiği ünvan maçında eline yalnız 130 bin lira geçmişti.

BEYAZLAR, 16- 9 GALİP

Ağır sıklet ünvan maçları, biraz da beyaz – zenci mücadelesi demektir. Boks dünyasının en değerli koltuğunda bugüne dek oturan 25 şampiyondan 16’sı beyaz, buna karşılık 9’u zencidir. Başka bir deyimle, beyazlar, zencilere karşı 16-9 öndedirler. Ne var ki, son 15 yılda şampiyonluk kemerine sahip olan boksörlerin tümü zencidir.Ağır sıklet şampiyonluk tahtına oturan en genç boksörler Floyd Patterson (21 yaşında), Muhammed Ali (22 yasında) ve Joe Louis (22,5 ya şında), en yaşlılar ise Joe Jersey Walcott (37 yaşında), Bob Fitsimmons (35), John Sullivan (31) ve Jack Johnson (30)’dur.

YENİLMEYENLER

25 şampiyondan 4’ü, James Jeffries (1905’te), Gene Tunney (1929’da), Joe Louis (1949’da) ve Rocky Marciano (1956’da), ünvanlarını yenilmeden terketmişlerdir. Tunney ve Marciano’nun aksine, Jeffries ve Louis sonraları ringlere yeniden dönmüş ama sonuç hücran olmuştu.Kaybettiği ünvanını geri almayı başaran tek ağır sıklet kralı Amerikalı Floyd Fatterson’dur. 1959’da İsveçli Johansson’a ünvanını kaptıran zenci boksör ertesi yıl rakibini nakavt ederek, yeniden şampiyon olmuştur.

Unvanını en uzun süre koruyan Ağır Sıklet Şampiyonu ise, ringlerde tam 12 yıl saltanat süren «Kara Bomba» Joe Louis’dir. içlerinde en büyük servet yapanları da Jack Dempsey (145 milyon) ve Muhammed Ali (140 milyon) olmuşlardır.Zaire’nin Başkenti Kinshasa’da parlak bir törenle karşılanan Muhammed Ali’yi, Müslüman üç fedai koruyor. Çok keskin nişancı olan Müslüman Ring Kralının muhafızlarının, sık sık kıyafet değiştirdiklerini ve etrafta kuş uçurtmadıklarını, Zaire’nin «Le Courrier» Gazetesi yazdı. 32 yaşındaki Muhammed Ali, Zaire Radyosu’na verdiği demeçte, Foreman’ın bir sosis olduğunu iddia etmiş ve «Onu 25 Eylül’de ne Hale getireceğimi tüm dünya görecektir» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-29-sayisi)

18.01.2021 20:19

Kategoriler:   Spor

Yorumlar