Menü

Muhsin Ertuğrul 99 Yaşında

Dergimizin birinci sayısında söze, Türk Tiyatro’sunun 1 numaralı kişisi Muhsin ERTUĞRUL ile başlamak istedik. Bunun, bütün tiyatro sanatçı ve tiyatro severlerin ortak bir isteği olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, bu büyük tiyatro adamının doğumu 28 Şubat 1892’dir: Şubat sayımızda böylece onun 99, doğum yılını da anmış oluyoruz.Aşağıda, Muhsin ERTUĞRUL’un 60. Sanat Yılını Kutlama etkilikleri sırasında Haldun TANER’in onunla yapmış olduğu söyleşiden bir bölüm yayınlıyoruz. 1985’de İstanbul Şehir Tiyatrolarının 70. yılı anma etkinlikleri, ustanın mezarı başında, saygı duruşu ile başlamıştı. Orada öğrencisi değerli sanatçı Mikap OFLUOĞLU’nun yapmış olduğu konuşmadan da bölümler sunuyoruz.

Muhsin ERTUGRUL, yurdumuzda ilk Çocuk Tiyatrosunun kurulmasına da önderlik etmiştir. Bunun öyküsünü, bu konudaki çalışmaları övgü lle anılan AÇOK’un kurucularından Sayın Ümit DENİZER’den aldık.Büyük Ustanın Türk Tiyatrosuna yapmış olduğu unutulmaz hizmetlerini saygı ile anıyoruz…

“Sayın hocamız, senden öğrendiğimizi şöyle özetleyebilirim:

Koşullar ne olursa olsun, tiyatromuzun saygınlığını, tiyatrocunun onurunu korumalıyız. Oyun programlarımızı düzenlerken kendi yazarlarımızın oyunlarına öncelik tanımalıyız. Dünya tiyatrosunun klasiklerini, modem yapıtlarını tanıtmalıyız. Çocuk tiyatrolarına, tiyatrolarımızın çekirdeği olarak bakıp, çocuklarımıza tiyatro sevgisini aşılamalıyız. Tiyatro alanlarımızı, salonlarımızı çoğaltmalıyız. her ilde bir tiyatro açmalıyız.13 Ocak 1974’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliğine son kez gelişinde, bir gazeteye verdiğin demeçte. “Başlıca amacımız tiyatroyu yoksul semtlere götürmek olacaktır. Okullardan, elverişli salonlardan. olmazsa, kahvelerden yararlanacağız. Ne yapıp yapacağız, tiyatroya gelme olanağı bulamayanların ayağına gideceğiz,” diyor ve Gültepe’de. Bayrampaşa’da açılan yeni sahnelere, Tepebaşı Deneme Sahnesi. Yedikule Açıkhava Tiyatrosu ekleniyordu… 1974-75-76 tiyatro mevsimlerinde, Harbiye, Beyoğlu Yeni Komedi, tiyatrolarına Rumelihisar Açıkhava Tiyatrosu da katılıyor ve böylece görkemli bir çalışma tablosu çıkıyordu ortaya. Her şey istediğin gibi olmuyordu belki, karşıtların gizli gizli engeller de çıkarıyordu ama, sen doğru bildiğin yolda, ilerlemiş yaşına karşın yürümeye çalışıyordun. Yeni yazarların oyunları tanıtılıyor, kahvelerde oyunlar sergileniyordu.Her sözüne, her düşüncene katılıyoruz hocam. Çünkü sen, Cumhuriyet tiyatrosuna oyunundan, yönetmenine ve oyuncusuna, hatta izleyicisine dek, her yönüne kişilik ve onur kazandırmış öncümüzsün.

Sen olmasaydın, tiyatromuz çağdaşlaşmada çok gerilerde kalırdı. Sana ne kadar teşekkür etsek, seni ne kadar çok ansak, gene de öğrencilerin olarak borcumuzu ödeyemeyiz, Rahat uyu, ellerin hep perdelerimizde olacak…”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-tiyatro-dergisinin1991-tarihli-1-sayisi/)

23.02.2021 21:57

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:33

    Gizem Ersoy

    99 yaşında vay be
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:37

    Selim Kutu

    vay benim abim bee seni cok özledim