Menü

Muhteşem Demirağ Babasının İzinde

SİNEMAMIZ yeni bir oyuncu daha kazanıyor… Sözünü etmek istediğimiz kişi Muhteşem Demirağ… Herkes onu sinemaya taze kan olarak görürken, o, oyunculuktan çok yönetmenliği düşünüyor… Demirağ, sinemadaki yönetmenlik amacına ulaşabilmek için yurt dışında filmcilik ve yönetmenlik üzerine eğitim görüyor. Muhteşem Demirağ konuşmaya haşladığı zaman da önce yönetmenlikten söz ediyor:«Ben iyi bir yönetmen olabilmek için işe sıfırdan başlamak niyetindeyim. Bugüne kadar iki fotoroman, bir de film çevirdim. Film çevirmeye devam edeceğim. Çünkü, yarın yönetmen olursam filmde rol alan oyuncuların ne hissettiklerini, hangi zorluklar içinde çalıştıklarını görmek istiyorum.»

Muhteşem Demirağ film çevirmeye hangi şartlarda başladığını ve karşılaştığı güçlükleri şöyle anlatıyor:

«Film ve fotoroman çevirme fikri çocukluğumdan beri kafamda olan bir olguydu. İleride bir imkan bulabilirsem geliştirme amacındayım. Bu konuda babam Turgut Demirağ’ın çok yardımı oldu. Babam benim aktör olmam yerine yönetmen olmamı istiyor.«Bugüne kadar ‘Vurun Kahpeye’ ve ‘Devlet Kuşu’ adlı iki fotoromanda oynadım. İlk zamanlar az da olsa zorluklar gördüm. Fakat film çevirmek fotoroman çevirmekten daha zor. Fotoroman çevirirken yalnızca poz veriyor insan. Film çevirmek ise böyle kolay olmuyor, devamlı hareket halinde olmak gerekiyor. İlk filmim Müjde Ar ile oynadığım ‘Aile Kadını’ idi. Ben bu film ile aradığımı bulamadım. Oynadığım rol bana göre değildi.»

Muhteşem Demirağ’ın yapmak istediği sinema şu anki sinemadan daha değişik. Oyuncuların yaptıkları kaprisler, ona çok ters geliyor. Bundan dolayı hayalinde yarattığı sinema için Muhteşem Demirağ şöyle konuşuyor:«Sinema bir futbol takımı gibidir. Herkes el ele verip birlik içinde çalışmalıdır. Bunun yanında oyuncuların değil, görev alan bütün ekibin sinema hakkında bilgisi olması gerekir.»

Muhteşem Demirağ’ın sinema dünyasında en beğendiği aktör Jack Nicholson. Onun gibi içten davranan ve kendi şahsiyetini tam olarak ortaya koyabilen biri olmak istiyor. Bakalım Muhteşem Demirağ düşündüklerini yapabilecek mi?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-41-sayisi/)

25.01.2021 18:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar