Menü

Müjdat Yetkiner’in Büyük Başarısı

MÜJDAT YETKİNER

Büyük Müjdat Yetkiner’in Fenerbah­çe’de oynadığı yıllarda Küçük Müjdat Yetkiner dünyaya gelmemişti. Hattâ Büyük Müjdat Yetkiner futbolu bırak­tığında dahi Küçük Müjdat Yetkiner henüz doğmamıştı.

Büyük Müjdat Yetkiner, Fenerbah­çe formasını tam onbeş yıl sırtında ta­şıdıktan sonra 7 Ekim 1956 günü İnönü Stadı’nda oynanan Fenerbahçe – Moskova Dinamo maçıyla futbolu bı­rakmıştı. Ve tam 5 yıl 4 ay 6 gün son­ra; 16 Kasım 1961 günü Küçük Müjdat dünyaya gözlerini açtı.İstanbul’da doğmuştu Küçük Müjdat Yetkiner de Büyük Müjdat Yetkiner gi­bi. Beşiktaş semtinde büyümüş, futbola ise Kabataş Altınmızrak takımında başlamıştı. Bu püramatör kulübün genç takımından yetişmiş, sonra pek küçük yaştan beri gönülden bağlı olduğu Fenerbahçe’ye gitmişti. Sarı-Lâcivert formayı genç takım kad­rosunda sırtına giymişti. Çekirdekten yetişmişti. Hırslı futbolu, çalışkanlı­ğı ve büyük enerjisiyle olduğu kadar futbol tekniği ile de kendini göster­mişti Müjdat. Ve 21 yaşındayken Fe­nerbahçe birinci takım kadrosunda yerini almıştı. Yalnız Sarı-Lâcivertli ta­kımın temel elemanlarından biri ol­makla kalmayıp aynı zamanda “dama taşı” da olmuştu. Defansta, orta saha­da ve forvette kendisine yer verilmiş; her mevkide aynı başarılı futbolu ser­gilemişti. Bu da “Müjdat Yetklner”lerin Fenerbahçe takımındaki kaderi idi bir bakıma. Büyük Müjdat Yetkiner, Fenerbahçe birinci takımının kaleci­lik dahil tam 11 mevkiinde futbol oy­namakla rekor kırmıştı.Müjdat Yetkiner, istikrarlı futboluyla yalnız Fenerbahçe’nin direkt elemanlarından biri olmakla kalmadı, Türk Milli Takımı’nın da direkt elemanlarından biri oldu. 1984 yılından bu yana Ay-yıldızlı formayı da giymek mutluluğuna erişen Müjdat Yetkiner, 1986 yılında Fenerbahçe takım kaptanlığına getirildi. Büyük Müjdat Yetkiner’den tam 30 yıl sonra Fenerbahçe takım kaptanlığına ikinci bir Müjdat Yetkiner gelmiş oldu böylece.

Müjdat Yetkiner başarılı futbol yaşamında üç kez “Altın Adam” seçilmek özelliğine de sahip oldu. Bu da onun başarılı ve istikrarlı futbolunun eseriydi muhakkak ki.26 yaşındaki Müjdat Yetkiner evli ve bir çocuk babası. Beşiktaş’ın Akaret­ler semtinde oturuyor ve Fenerbahçe forması altında takım kaptanı olarak başarılı futbol hayatını sürdürüyor.

Alıntı; Fenerbahçe Spor Dergisi 1987 Yılının 213/19 Sayısı

25.08.2020 01:18

Kategoriler:   Spor

Yorumlar