Menü

Müjde Ar, Aile Kadını Olamadı

MÜJDE Ar, geçen yıl Kartal Tibet yönetiminde «İffet» adlı bir film çevirmiş, film, sinemacıların deyimiyle büyük iş yapmıştı…

Aradan 8 ay geçti. Müjde Ar iyine Kartal Tibet yönetiminde yeni bir film çevirmeye başladı. Filmin adı «Aile Kadını» idi.

Film sinemalarda gösterime girmeden önce ilanlar verildi, sokaklara duvar afişleri yapıştırıldı. Her şey filmin büyük iş yapması, hatta bir sezon önce çevrilmiş «İffet»i hasılat olarak aşması içindi.Birinci gün işler kesat gitti… «Herhalde yağmur yüzündendir» denildi… İlk üç günkü hasılat Ahu Tuğba ve Kemal Sunal’ın filmlerinin bir günlük hasılatları kadardı.

Yapımcı Kadir Turgut’un tüm umudu haftanın son üç gününe kalmıştı. «Nasıl olsa işyerleri, okullar tatil olur. Sinemalar dolar» diye düşünmeye başlamıştı yapımcı Turgut…

Derken film İstanbul sinemalarındaki gösterimini tamamladı. Topladığı hasılat bir haftada sadece 5.933.938 lira idi. Oysa Kemal Sunal’ın filmi, aynı günlerde bu rakamı sadece üç günde toplamıştı…

Peki, ne olmuştu Müjde Ar’a?.. «Aile Kadınlığı» neden yaramamıştı?..

Bu soruyu önce sinema müdürü Gündüz Akar’a sorduk:

«Müjde Ar’ın ‘İffet’ filminin daha fazla iş yapmasının nedeni bence, filmdeki üç dakikalık tecavüz ve iğfal ile havuzdaki sevişme sahneleridir. ‘Aile Kadını’nda da Müjde soyunuyor, öpüşüyor ama etkileyici gelmiyor seyirciye…» diyordu.

Aynı konuda işletmenin müdürü Çetin Tolbaş ise: «İlk kez bir Müjde Ar filmi bu kadar kötü iş yaptı. Bu işe şaştık kaldık. Demek ki Müjde Ar’a aile kadınlığı yakışmadı. İsmi değişse belki daha fazla iş yapardı» diyordu.Filmi çeken firma yetkililerinden biri de Müjde Ar’ın tutumundan yakınarak şunları söylüyordu:

«Filmi çektikten sonra Müjde Hanım afiş ve lobilere çıplak resimlerinin konulmamasını istedi. Biz de onun isteğine uyduk ve korktuğumuz başımıza geldi. Film, yaptığımız milyonlarca liralık masrafa rağmen kardan geçtik, zararla kapandı. Bugünlerde yeni bir filme başladık. Umutlarımızı bu filme bağladık.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-5-sayisi)

26.01.2021 21:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar