Menü

Müjde Ar, Asiye’yi Kurtarabilecek Mi?

17 yıl önce sahneye konulan «Asiye Nasıl Kurtulur?» adlı tiyatro oyunu, beyazperdeye aktarılıyor. Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmde başrol oynayan Müjde Ar, rol icabı önlük giyince gerçek bir ortaokul talebesine benzedi.

1969 yılında ilk kez sahneye konduğu zaman büyük ilgi gören, Vasıf Öngören’in «Asiye Nasıl Kurtulur?» adlı oyunu, yıllar sonra bambaşka bir yorumla beyazperdeye aktarılıyor. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı filmde, ünlü ustanın vazgeçemediği oyuncusu olan Müjde Ar, başrol oynuyor.Okullu oldu

«Asiye Nasıl Kurtulur?»da yoksulluk ve kimsesizlik yüzünden fahişelik yapmak zorunda kalan bir kadım canlandıran Müjde Ar, Asiye’nin okula gittiği günleri de büyük bir başarıyla oynuyor.

Bu rol için önlük giyip, beyaz yaka takan sanatçı, tam bir ortaokul talebesine benzedi ve öğrenim hayatının üstünden yıllar geçmesine rağmen yeniden okullu oldu.«Çok heyecanlıyım»

Asiye rolünün kendisi için büyük bir anlam taşıdığım belirten Müjde Ar, bu filmin oldukça değişik bir çalışma olduğunu belirterek, «Birbirinden farklı iki kişiliği aynı filmde canlandırmak oldukça zor ama başaracağıma inanıyorum» dedi. Önlük giyip aynaya baktığı zaman kendisini okula giden bir talebe gibi hissettiğini söyleyen ünlü sanatçı, «Böylelikle çocukluğumun en güzel günlerine yeniden döndüm. Çok heyecanlıyım» diye konuştu. Atıf Yılmaz ise Müjde Ar’ın Asiye rolü için biçilmiş bir kaftan olduğunu ve Asiye’nin birbirinden farklı olan çocukluk ve gençliğini büyük başarıyla canlandırdığını söyledi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1986-tarihli-50-sayisi)

21.01.2021 16:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar