Menü

Murat Soydan 40 Günlük Baba

MURAT SOYDAN’IN 1937 model beyaz, Buick marka bir otomobili vardı… Oğlu Ali’nin doğumundan kısa bir süre önce bu arabayı satmış, yerine küçük bir Wolkswagen almıştı. Durumu görenler, daha doğrusu Murat’ın eski arabasını bilenler o günlerde Maksim’de sahneye çıkan Murat’ı Wolkswagen’de görünce şaşırıyorlar, «Bizim bildiğimiz Buick marka arabayı tercih ederdi. Acaba neden bu değişikliği yaptı?» diyorlardı.İşin aslı sonunda anlaşıldı. Murat Soydan geçenlerde 1971 modeli vişne çürüğü bir Buick araba satın aldı.. Murat Soydan’a 200.000 liraya mal olan araba 4 kapılı… Saatte 200 kilometre yapabiliyor. Havalandırma tertibatında birçok yenilikler var.

Yeni araba tam 8 gün evin önünde durdu, Murat işine taksiyle gidip geldi. Çok kişi bu duruma da bir mana veremedi, fakat sonunda bütün meraklıların merakı zail oldu. Murat Soydan arabasını ilk defa kullandığı zaman oğlu Ali’nin de yanında olmasını istiyordu, onun için de Ali’nin kırkının çıkmasını bekliyordu.Bilirsiniz, ya da duymuşluğunuz vardır; yeni doğan bir çocuk doğumdan sonra ilk 40 gün sokağa çıkmaz… Ama sayılı gün bu, günler peşpeşe geçti ve nihayet Ali 41 günlük bir bebek oldu. O gün baba Murat’la, Güler Soydan’ın halini, telaşını, neşesini görmeliydiniz… Öğleden sonra Murat Soydan, 8 günden beri kapının önünde duran pırıl pırıl Buick’i çalıştırdı sonra eve dönüp karısıyla oğlunu aldı ve üç kişilik aile (yanlarında Murat’ın kardeşi Erhan da olduğu halde) Kadıköy yakasındaki bir büyüklerinin elini öpmek üzere yola çıktılar.Murat Soydan başından beri çocuğunun erkek olmasını istiyordu. Hatta doğumdan aylarca önce oğlunun ismini bile koymuş, sanki doğmuş gibi ondan «Ali» diye bahsetmeye başlamıştı… Doğum günü de durum değişmemiş. «Çocuğun adını ne koyalım?» diye sormuşlar Murat’a, o da «Ali» diye cevap vermiş ama hemşire, «Peki, kız olursa…» diye tekrar sormuş. Murat’ın o zaman verdiği cevap şu:– «Kız olmaz nasıl olsa!.. Ama olursa siz koyun adını!»

Ali böyle beklendi işte. Dünyaya gözlerini açtıktan sonra da Murat Soydan’ la «Ali’siz» konuşmak bir mesele oldu.

Bayram’da Ankara’ya gidip sahneye çıkacak olan Murat Soydan geçenlerde yapılan bir filim teklifini reddetti ve nedenini şöyle açıkladı:

– «Ankara’ya Ali’yi de götüreceğiz. İki aylığına möbleli bir kat bulmam şart. Bu yüzden sık sık Ankara’ya gidip ev arıyorum. Bu bakımdan filmi kabul edemedim.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-5-sayisi)

22.01.2021 23:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar