Menü

Murat Soydan Çabuk Unuttu

Murat Soydan Çabuk UnuttuMurat Soydan ile Ankaralı flörtü Tanju Moltay arasındaki gizli arkadaşlığı bugüne kadar hiçbir gazete ve mecmuada yayınlanmamış fotoğrafları ile mecmuamızın 48’inci sayısında yayınladığımız zaman şöyle bir başlık koymuştuk:

«Düğüm haziranda çözülecek.»

Oysa düğüm 48 sayılı mecmuamız Murat Soydan’ın eline geçtiği cuma sabahı çözüldü ve Soydan hiç görmediğimiz ve tahmin edemeyeceğimiz bir sinirlilik içinde bize aynen şunları söyledi:

– «Tanju Moltay hanım ile aramdaki her şey bitmiştir. Kendisine imzaladığım fotoğrafımı mahremiyetimizi çiğneyerek mecmuanıza vermesini affedemiyorum. Bunu yapmamalıydı.»

Murat Soydan’ın bu şekildeki konuşmasına pek hayret etmiştik. Acaba aylardan beri konuştuğu, mektuplar yazdığı, zaman zaman da İstanbul’da veya Ankara’da buluştuğu Tanju Moltay ile sırf o imzalı fotoğrafı mecmuamıza verdiği için mi kopmuştu? Ve böyle kırıcı konuşmuştu, yoksa, işin içinde daha başka şeyler de var mıydı?

GÜLER SAMURAY ADI ORTAYA ÇIKINCA…

Murat Soydan Çabuk UnuttuGene o günlerde ortaya bir Güler Samuray ismi atılmıştı. Her ikisine de yakın olanlar Murat Soydan‘ın eski güzellik kraliçelerinden Güler Samuray ile seviştiğini, hatta bazı geceler onunla birlikte İstanbul’da Küçükçekmece’ye, Sahilyolu’na gittiğini baş başa yemek yediğini söylüyorlardı.

Fakat bütün bunlar dedikodudan, söylentiden öteye bir anlam taşımıyordu tabii. Hiç kimse ikisinin baş başa resimlerini çekip «İşte Murat Soydan ile Güler Samuray günlerini böyle geçiriyor,» diyemiyorlardı.

Murat Soydan’a Güler Samuray’dan bahsedince yüzünü daha geniş bir sinir halkası kaplamıştı. Gözlerini kocaman kocaman açarak bu konuyla ilgili olarak şunları söylemişti, «Güler Samuray’la kısa süren bir arkadaşlığımız oldu. Ama hepsi o kadar… Güler Samuray çocuk değildir. Bilgili, kültürlü, zeki bir kızdır. Her şeyden önce de anlayışlıdır.»

– «Peki neden ayrıldınız?»

Murat Soydan Çabuk Unuttu– «Güler’in kendisi istedi. ‘Murat sen zirveye doğru çıkıyorsun. Seyirci başka bir kadına bağlı olan erkeği istemez. Ayrılalım,’ dedi, ayrıldık.»

Fakat Murat Soydan-Tanju Moltay – Güler Samuray üçlüsü arasındaki olaylar zincirini aydınlatmak isteyen SES geçen hafta içinde bir gece Murat Soydan ile Güler Samuray’ı, prodüksiyon amiri Melih Üstüngör’ün evinde yemekte yakalayınca durum biraz aydınlanır gibi oldu.

ALTI AYDIR BİRBİRİMİZİ GÖRMÜYORDUK DİYORLAR AMA…

Murat Soydan Çabuk UnuttuÜç kişilik SES ekibinin odadan içeri girişiyle salondaki hava birden elektriklendi. Evin içindekiler birbirlerine soran bakışlarla bakmaya başladılar. Evet, geçen haftalarda koşar adımlarla zirveye doğru ilerleyen Murat Soydan’ı saran kalın esrar perdesini aralamaya muvaffak olan SES sonunda bu perdeyi tamamen açmayı da başarmıştı. Herkes birbirine bakarken Murat Soydan’ın meneceri Sabahattin Sürmeligil «Hoş geldiniz,» dedi, ev sahibi Melih Ustüngör yer gösterdi. Oturduk ve konuşmaya başladık. İlk sözü ev sahibi olmak sıfatlyle Melih Ustüngör söyledi ve, «Görüyorsunuz, kanundan kaçılmadığı gibi gazeteci erden de kaçılmıyor. İnsanı hiç ümit edilmedik, beklenmedik bir anda yakalavıveriyorlar. Dua edin ki bir lokantada, ya da bir gece kulübünde yakalanmadınız. Oralarda yakalansaydınız siz asıl o zaman görürdünüz gününüzü,» dedi.

Dikkat ettik, bütün bunlar olur, masada herkes bir şeyler söylerken Murat Soydan’la Güler Samuray ilk defa o gün tanışmış iki yabancı gibi oturuyorlardı. Ama yemek bitip de ortaya meyveler, tatlılar gelince durum değişti. Güler Samuray ayların verdiği bir alışkanlıkla olsa gerek, soyduğu meyveleri Murat’ın tabağına koymaya, gelen tatlıları servis yapanların elinden alıp bizzat Murat’a vermeye başladı.

Murat Soydan Çabuk UnuttuNihayet biz de muradımıza ermiş ve aşkları bilinen, fakat resimlerle ispat edilemeyen «yarı gizli aşk» ı ortaya çıkarmıştık. Vazifesini yapan insanların gönül rahatlığı içinde müsaade istedik. O sırada yanımıza gelen Murat, «Biliyorjm, istediğinizi yazacaksınız,» dedikten sonra şunları ekledi: «Güler Samuray eski arkadaşımdır. 6 aydan beri görüşmüyorduk. Burada, müşterek bir dostumuzun evinde tesadüfen karşılaştık.»

Murat böyle diyordu ama, görünen köy de kılavuz istemezdi. Boğaz yollarındaki gazinolar, İstanbul’un dört köşesindeki lokantalar Güler Samuray’ın oturduğu sokaktaki komşu evler, Güler Samuray – Murat Soydan aşkının cansız birer şahidiydiler. Sadece «cansız şahitler» mi biliyordu bu aşkı. Yooo, hayır… Artık çuvala sığmayacak hale gelen mızrak çok kişi tarafından bilinir bir hale gelmişti. Olayda anlaşılamayan tek şey şuydu. Yemekte bir sorumuza karşılık Güler Samuray orada tesadüfen bulunduğunu söyledikten sonra, «Hem gazeteciler niçin bizimle bu kadar ilgileniyorlar anlamıyorum. Nihayet Murat da, ben de genç birer insanız,» demiş yani aralarındaki ilgiyi çok üstü kapalı bir şekilde bile olsa açığa çıkarmamıştı. Merak edilen, anlaşılamayan tek şey şuydu: Acaba, iş bu kadar aleniyete döküldükten sonra Murat Soydan niçin hala aralarındaki ilgiyi ısrarla reddediyordu. Hem, bu inkara kendi de dahil hiç kimseyi inandıramazken…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

11.08.2019 00:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:40

  Burcu Semiha

  Herşeyin son dakikası ses dergisinde :D
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:40

  Suzan Genç

  o zamanlar sanatçıları ses yönetiyordu resmen
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:41

  Eylül Arif

  vay be sesin yankıları günümüze kadar gelmiş resmen