Menü

Murat Soydan Şeref Misafiri

LÜLEBURGAZ’DA bundan tam 4 ay önce bir Kız Enstitüsü kurulmuş ve eğitme başlamıştı. Ne var ki, çevrede enstitü yeteri kadar tanınmıyor, hakkı olan rağbeti görmüyordu. Bunun üzerine başta enstitü müdiresi İhsan Resuloğlu olmak üzere bütün ilgililer bu duruma şöyle bir çare düşündüler: Bir defile düzenleyecekler, bu defileye İstanbul’dan Nişantaşı ve Cağaloğlu Kız Enstitüsü öğrencilerini de davet edecekler ve defile vesilesiyle enstitüyü çevreye tanıtacaklardı. Bu arada biri ortaya çok enteresan bir teklif attı:– «Defileye rağbeti artırmak için Murat Soydan’ı da davet edelim.» dedi. «Murat 11 aylıkken Lüleburgaz’a geldi. Babası hala burada memurluk yapıyor. Kendisi de ilkokulu, ortaokulu burada okudu. Edirne Ticaret Lisesi’ne giderken yaz tatillerini burada geçirirdi. Kendi memleketinde yapılan bir defile için davet edersek, bizi kırmaz; gelir.»

Teklif herkes tarafından onaylardı ve durum Lüleburgazlı Murat Soydana iletilip, kendisinin «Şeref misafiri» olarak Lüleburgaz’daki defileye davet edildiği bildirildi. Aksiliğine bakın ki, o günlerde Murat’ın beyazperde trafiği çok sıkışıktı. Buna rağmen teklifi kabul etti. «Peki gelirim.» dedi ve sözünü tuttu.

Defileyi düzenleyenler Murat’ı «Fidanlık» ın kapısında karşıladılar. Murat salona girince birden büyük bir alkış tufanı başladı… Hemen hemen her masada Murat’ın ya bir akrabası, ya bir çocukluk arkadaşı vardı. Bu yüzden Murat her masa önünde durup birkaç kişiyle sarılıp öpüştü, hal hatır sordu ve nihayet kendisi için hazırlanan masaya oturdu. Sonra defile kesildiği yersen devam etti; enstitü öğrencileri büyük bir intizam içinde kendi diktikleri elbiseleri teshire devam ettiler.Bir ara Murat Soydan şarkı söylemesi için sahneye davet edildi. Alkışlar arasında sahneye çıkan ve peş peşe 3 şarkı söyleyen Murat Soydan, üçüncü şarkıdan sonra «İstanbul’a gidip eşyalarımı alacağım ve Gemlik’e hareket edeceğim. Müsaadenizi rica ediyorum.» dedi, ama müsaade eden kim? Çocukluk arkadaşları, eşi, dostu ve hemşehrileri Murat’ın etrafını çevrelemişler, onu bırakmıyorlardı. Israr, rica, hatır derken Murat tam 5 şarkı daha söyledi. Sonra Enstitü öğrencileri, öğretmenler ve Lüleburgazlılar Murat Soydan’ı kapılara kadar geçirdiler.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-18-sayisi)

31.01.2021 15:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar