Menü

Murat Soydan-Tanju Moltay Aşkı

İki hafta önceki SES mecmuasında sizlere bir aşk hikayesi anlatmıştık. Yerli sinema jönlerinden Murat Soydan’la Ankaralı kolej mezunu üniversite öğrensici Tanju Moltay arasındaki hissi bağlantıyı başlangıcından almış, gelişmeleri vermiş ve yazımızı, «Bakalım ayine-i devran haziran ayında ne gösterecek?» diye bitirmiştik.

Yanılmışız, gençler «düğüm» ü çözmek için haziran ayına kadar sabredemediler! Bir günde, İskender gibi yapıp ipi kesiverdiler. İp kesilince de ortada ne düğüm kaldı, ne de bir şey… İki hafta önceki mecmuamızda çıkan bir resim gençlerin arasını açtı…SONUN BAŞLANGICI

48 sayılı SES mecmuası piyasaya çıkmıştı. O hafta mecmuamızı alanlardan biri de Murat Soydan’dı. Sabah çayını yudumlarken kapaktaki Karagöz – Hacivat resmine uzun uzun bakmış, sonra sayfaları çevirmeye başlamıştı. Richard Burton’un resimlerine baktıp sayfayı çevirince birden irkildi. 6 ve 7’nci sayfalarda kendisi ile ilgili bir röportaj vardı.

Gazeteciler gelip kendisiyle konuşmuşlardı, Ankara’da Tanju ile konuşulduğunu biliyordu. Yani bu röportaj onun için bir sürpriz değil, aksine beklenen bir şeydi. «Peki öyleyse niye irkildi?» diyeceksiniz. Murat’ı telaşlandıran, heyecanla yatağından fırlatan, sonra da uzun uzun düşüncelere daldıran röportaj değil, o sayfalarda yayınlanan bir resimdi. Evet, kendisinin «Tanju’ma sevgilerle» diye yazıp imzaladığı portresi mecmua sayfasında kendisine gülüyordu. Murat bir süre yatağından çıkamadı, uzun uzun düşündü ve sonra kalkıp düşünceli bir tavırla giyinmeye başladı.MURAT SOYDAN NE DİYOR?

Biz de, SES’te röportaj çıktıktan sonra Murat’la konuşmak için onu aramaya başladık. Nihayet bir filim şirketinde onunla karşı karşıya geldik.

Murat Soydan’ı bulunca ona «kaçamak sorular» sormadık. Onun yerine dolaşan söylentileri bir bir sıraladık ve, «Bu konuda ne söyleyeceksiniz?» dedik. Murat bir an durdu, biraz düşündü ve bir sigara yakıp anlatmaya başladı:

– «SES’te o röportaj yayınlandıktan sonra birçok arkadaş bana gelip bu konudaki fikirlerini açıkladı. Herkesin kanaati şu: ‘Tanju Moltay kültürlü bir kız. İlginizi ortaya çıkarması çok tuhaf…’ Ben bu konuda herhangi bir şey söylemeyeceğim, öyledir veye değildir demiyeceğim. Söyleyeceğim tek bir şey var. Birçok sebeplerden bu bağın devam edemiyeceğini anladım. Clay benim açımdan tamamen bitmiştir.»Evet, olayın üstündeki esrar perdesi biraz olsun aralanmıştı. Murat Soydan – Tanju Moltay flörtü böyiece sona ermişti. Ama bağın kopmasına sebep (Murat’ın «bazı sebepler» dediği) neydi acaba? Bu defa sorularımızı bunun cevabım alacak şekilde sormaya başladık. Sonunda iş anlaşıldı. Murat Soydan imzalayıp verdiği resmin Tanju Moltay tarafından ortaya çıkarılmasını hazmedememişti. «Tamamen ikimizin arasında kalması gereken bir şeyi, annesiyle babasından bile saklaması gereken bir şeyi nasıl ortaya, çıkarır? O resmin, nazarında hiç mi kıymeti yoktur?» diyordu. Bundan sonra konu Murat’ın ismi etrafında dönen dedikodulara intikal etti. Murat Soydan, dedikoduları kesin olarak inkar etmiyordu. Ama bu konuda sadra şifa bilgi verdiği de yoktu.TANJU MOLTAY NE DİYOR?

Ankara’da bizi bir sürpriz bekliyordu. İstanbul’dan aldığımız habere göre Murat Soydan Tanju Moltay’la herhangi bir ilgisinin kalmadığını söylemişti. Şimdi Tanju’yu bulacak, ona haberi verecek ve bu konuda ne düşündüğünü, soracaktık.

Sonunda Tanju Moltay’ı bulduk ve İstanbul’dan gelen haberi ona söyledik. Hayret, Tamu Moltay hiç de umduğumuz gibi kızmamış, heyecanlanmamış, kızarıp bozarmamıştı. İlk olarak bizden duyacağını sandığımız haber ona çok Önceden verilmişti. Tanju Moltay bir an durup düşündükten sonra bize şunları söyledi:.– «Biliyorum. Murat bunu, bana bir arkadaşı vasıtasıyla duyurdu. Ama daha o haber gelmeden ben de bu işin yürümiyeceği kanaatına vardım ve Murat’la olan ilişkilerimi kestim. Eğer durumu bana bir mektupla izah etseydi normal karşılardım. Ama bir arkadaşı vasıtasıyla duyurmasını çok garip karşıladım. Onu bu yüzden çok ayıpladım. Güya resmini verdiğim için benden ayrılmış. Laf. Neyse şu anda zarlar atılmış durumda. Murat’a saadetler dilerim…»Evet şu anda durum budur. Ama yarın ne olacaktır? İki ayrı şehirde oturan ve diğer taraftan doğru, yanlış bir sürü haber alan iki genç bir araya gelip konuşurlarsa olayda herhangi bir gelişme olacak mıdır? «Resim» meselesi gerçekten tek sebep midir, yoksa olayın arkasında başka sebepler yatmakta mıdır? «Ben bu işin yürümiyeceğini anladığım için daha önce onunla ilgimi kestim,» diyen Tanju Moltay, hangi sebebe dayanarak Murat Soydan’dan kopmuştur?

Bekleyelim bakalım. Ne demişler: «Gün doğmadan neler doğar…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

02.03.2021 19:44

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 18:05

    SELİN MASUM

    ses getiren bir aşktı gerçekten
  • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 10:28

    SUZAN İLERi

    ee ne beklenırdı ses getirdiler medyayı heyecanlandırdılar sonra ayrıldılar alışıldık şeylerdi bunlar