Menü

Murat Soydan’ın Gizli Aşkı

– «Ankaralı milyoner bir kızla seviştiğiniz, yakında evleneceğiniz söyleniyor?»

Murat Soydan'ın Gizli Aşkı– «Önce şunu söyleyeyim, milyoner bir kızla evlenmem. Sadece bu bile dedikoduların asılsız olduğunu göstermeye kafi.»

Belki hatırlayacaksınız, yukarıdaki soruyla cevabı 14 eylül 1968 tarihini taşıyan mecmuamızda çıkmıştı. Ve soru şunun için sorulmuştu: Murat Soydan‘ın Ankaralı bir kızla flört ettiği söyleniyordu. Bu söylenti kulağımıza geldiği zaman bir taraftan Ankara’dan «söylentiyi» tahkik etmiş, bir taraftan da İstanbul’da Murat Soydan’ı bulup onunla bu konuda konuşmuştuk. Bu arada Ankaralı genç kızın İstanbul’a geldiğini ve Yeşilyurt’taki yazlık evlerinde kaldığını da öğrenmiştik. Üstelik aynı günlerde Murat Soydan’ın arabasının da sık sık Yeşilyurt yolunda görüldüğünü haber alıyorduk.

İşte o günlerde hiç hesapta olmayan bir durum işin sonucunu almamızı, kısa bir süre de olsa geciktirdi. Lise bitirme imtihanlarından sonra kısa bir süre İstanbul’a gelen «Ankaraiı kız» üniversite giriş imtihanlarına hazırlanmak üzere Ankara’ya dönmüştü. Biz de Ankara’da başlayıp İstanbul’da devam eden araştırmalarımızı tekrar Ankara’ya kaydırdık ve sonunda yılan hikayesine dönen «Murat Soydanla Ankaralı kız» arasındaki ilgiyi her yönüyle tespit etmeye muvaffak olduk.

ANKARALI BİR GENÇ KIZ

Murat Soydanla flört eden Ankaralı kızın adı Tanju Moltay’dır. Babası tanınmış bir iş adamıdır. Kendinden küçük iki kardeşi daha vardır. Özel Yükseliş Kolejini bitirmiştir. Halen Özel İktisdi ve Ticari İilimler Akademisi’nde okumaktadır.

Murat Soydan'ın Gizli AşkıOrta boylu (1.64), beyaz tenli, yuvarlak yüzlü, yuvarlak hatlı bir genç kız olan Tanju Moltay, Murat’la geçen yıl İstanbul’da, Suadiye plajında tanışmış. Sonra birkaç yerde daha karşılaşmışlar. Telefonlar, mektuplar, resimler gitmiş gelmiş ve nihayet ikisi de hemen hemen aynı anda aşk Tanrısı Eros’un oklarının sızısını kalplerinde hissedivermişler. «Aşığa Bağdat sorulmaz» mış, nerede kaldı ki Ankara sorulacak! Murat günübirliğine Ankara’ya gider olmuş… Hatta bu seyehatlerinden birinde ortaya «evienme» meselesi de atılmış, Murat genç kıza resmen evlenme teklifinde bulunmuş. Ammaa… Evet, buraya kadar gayet düz bir çizgi takip eden mesele işin tam burasında birazcık çataliaşıvermiş. Tanju Moltay’ın annesi kızının Murat Soydanla olan ilişkisini biliyor, hatta Murat’ın filimlerini kızıyla birlikte seyrediyormuş. Bu arada da Murat’ı (tabii sinema oyuncusu olarak) eleştirmekten de geri kalmıyor ve bazen, «Söyle ona bu filimlerdeki oyununu hiç beğenmedim. Bana kalırsa biraz daha hareketli oynaması lazımdı,» şeklinde haber de gönderiyormuş. Anne’nın bu kadar anlayışla karşıladığı meseleyi Tanju’nun babası önceleri hiç tasvip etmiyormuş. Tabii bu durum da iki sevgilinin aşkının bir süre gizli tutulmasını zorunlu kılmış.

DÜĞÜM ÇÖZÜLÜYOR

Ankara’da konuştuğumuz Tanju Moltay her haliyle bizde medeni cesaret sahibi bir kız intibaını bıraktı. Kelimeleri eğip bükmeden, yan yollara kaçmadan konuşuyordu. «Evet, Murat Soydan’ı seviyorum,» derken gözlerinde mutlu pırıltılar, yüzünde de kendinden emin insanların ifadesi vardı. «Evet seviyorum onu. Şimdiye kadar Murat’la beraber olduğumuz günleri saysanız ya 19’dur, ya da 20, fazla değii. Ben Murat’ı seyircinin gördüğü gözle görmüyorum. Benim sevdiğim Murat, sinemanın Murat’ı değil. Söz ondan açılmışken, hemen şunu da belirteyim. Ailemin zengin oluşu Murat’ı öyle üzüyor ki… Sanki Murat benimle param için evlenecekmiş…»

PEKİ, MURAT SOYDAN NİYE YALANLIYOR?

Murat Soydan'ın Gizli AşkıAylardan beri devam eden bu dedikoduda nihayet hayal gerçekten ayrılmış, mesele ve «saklanan sevgili» gün ışığına çıkmıştı. Ama çözülmesi gereken bir düğüm vardı. Tanju Moltay aralarındaki ilişkiyi doğrularken, Murat neden yalanlamak ihtiyacını hissetmiş ve «Milyoner bir kızla evlenmem,» demişti. Bu durumda ilk akla gelen ihtimal şuydu: Murat’ın açısından bu ilgi gelip geçiciydi. Flörtler zincirine takılan bir halkadan başka bir şey değildi. Ama acaba işin aslı bu muydu? Gerçeği yakalamak için haftalarca, hatta aylarca beklemiştik. Çabuk haber vermenin hayacenına kapılmamıştık. Sabrettik ve olayı dört başı mamur öğrendikten sonra okuyucularımıza duyurmak bizim önemli prensiplerimizden biriydi. Bu bakımdan da öyle yaptık ve bu defa iki gencin yakın arkadaşlarına, eşlerine, dostlarına sorduk, soruşturduk ve sonunda şunu öğrendik: Murat da bu konuda en az Tanju kadar ciddiydi. Yani bu ilgi geçici bir heves değildi. Ancak Tanju’nun babasının muhalefetini bildiği için onun «baba evi» ndeki durumunu düşünüyor ve sevdiği kazın rahatı, huzuru için yalan söylemeyi tercih ediyordu. Murat açısından bu büyük bir fedakarlıktı ve onun Tanju için bu fedakarlığa katlanması bile işin ciddiyetini göstermeye yeterdi.

İki gencin yakınları da sanki ağız birliği etmişlerdi. «Evlenecekler ama, şu anda imkanı yok. Çünkü Tanju haziran ayında 18 yaşını bitirecek. Hatta bu yüzden babasının hediyesi olan spor Pontiac arabayı bile kullanamıyor. Şimdi ikisi de haziranı bekliyorlar,» diyorlardı.

DÜĞÜM İÇİNDE DÜĞÜM

Artık her şey gün ışığına çıkmıştı. Eğer Tanju Moltay’ın kesin ve kararlı konuşması olmasaydı bu yazının sonunu, «İkisi de haziran haziran ayını bekliyorlar. Tanju 18 yaşını bitirince, yani babasının muvafakati olmadan evlenebilecek duruma gelince evlenecekler,» diye bitirirdik. Oysa Tanju Moltay Ankara’da bizimle konuşurken bir ara gözlerini yere indirmiş ve mahzun mahzun, «Bütün temennim babamın durumu anlayışla karşılaması,» dedikten sonra şunları ilave etmişti:

– «Hiç bir zaman babamın isteği dışında bir evlilik yapmak istemiyorum.» Bakalım ayine-i devran haziran ayında neler gösterecek?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

11.08.2019 00:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:28

    Alper Keskin

    murat soydan yalanlamış hala haber yapmışlar :D
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 17:42

    MEHMET ŞEN

    vay vay murat soydana bak :D