Menü

Müthiş Türk Esat Selçuk

CÜNEYT ARKIN bir filim için ne alıyor? Kılıkılına 60 bin lira. Ya Yılmaz Güney? O da 60 bin lira. Peki Kartal Tibet? 40 bin lira. Peki yeni jönümüz «Müthiş Türk» Esat Selçuk ne aldı bir filminden? Sıkı durun, söylüyoruz, 30 bin lira. Ne biz yanlış yazdık, ne siz yanlış okudunuz, «Müthiş Türk» bir filim çevirdi ve tarrt 80 bin lira aldı. Cüneyt’lerin, Yılmazların, Kartal’ların da napucunu dama attı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde adının karanlık casusluk, kaçakçılık, cinayet olaylarına karıştığını, çeşitli ülkelerin devlet, hükümet başkanlarıyla tanıştığını İleri süren ve hayatı, Hürriyet gazetesi tarafından tefrika edilen «Müthiş Türk» Esat Selçuk, Türkiye’ye dönünce fllimcilerin hücumuna uğramıştı. En azından 15 kadar prodüktör, Esat Selçuk ile filim yapmak İstiyorlardı. Aylar sonra açık artırmayı, Dede Fllm’in sahibi Mahmut Dedehayır kazandı ve «Müthiş Türk» İle mukavele yapıp, «Müthiş Türk Esat Selçuk» filmine başladı.

O gün sete gittiğimiz zaman rejisör Nuri Ergün, «Müthiş Türk» ün Nebahaf Çehre ile olan karşılıklı bir konuşma sahnesini çekiyordu. Ancak bu sahnenin çekimi İçin ufak bir mahzur vardı. Nebahat Çehrenin boyu uzun olduğu için Müthiş Türk, onun yanında kısa kalıyordu. Fakat rejisör Nuri Ergün bu duruma aratik bir çare bulmakta gecikmedi. Nebahat’e ayakkabılarını çıkarttırdı, biraz da dizlerini kırdırdı, ikisini kamera karşısında bir hizaya getiriverdi.

Müthiş Türk Esat Selçuk, filimde Ay’a giden «Apollo – 12» roketinin yakıtının planlarını çalan casuslarla savaşıyor, onları yenilgiye uğratıyor ve yakıtın planlarını tekrar Amerika’ya iade ediyor. Eğer, Yeşilçam’ın yeni oyuncusu Esat Selçuk, bu filimde halk tarafından beğenilirse, arkasından üç filim daha çevirecekmiş. Yalnız şart çok önemli: «Halk tarafından beğenilirse…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-5-sayisi)

01.07.2020 22:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Mart 2017 16:59

    Kumru eker

    Beğenilmedi demek ki