Menü

Müziğin Ritmi

Efsanevi Beatles grubunun başçısı Paul Mc Cartney, bugüne kadar hiç bir müzisyenin ulaşamadığı bir rekoro sahip oldu. Beatles’da yaptığı plaklar da dahil toplam 18 olay yaratan plağa imzasını atan Paul Mc Cartney, gelmiş geçmiş en iyi Rock müzik bestecisi sayılıyor.

10 Nisan 1970 günü Beatles’ın artık bittiğini basına açıkladıktan sonra Wings’i kuran Paul Mc Cartney, 1971’de olay yaratan ilk plağı «Ram»i çıkardı. Karısı Unda Eastman’ın da bulunduğu Wings grubuyla fazla sansasyon yaratamayan Mc Cartney, «Tug of War» ile yeniden parladı. Yeni albümü «Pipes of Pieces» ile hiç kimsenin erişemediği rekoruna ulaştı.

Lionel Richie son albümü ile listelerde…

Amerikalı zenci şarkıcı Lionel Richie, son albümü «Can’t Down» ile listelerde hızla yükseliyor. «All Night Long» adlı Hit parçasıyla funk müziğine yeni bir kan getirdiği söylenen Lionel Richie, ayrıca süper sesiyle de ilgi çekiyor.

1967’de The Commodores’da vokalist olarak müzik yaşamına başlayan Lionel Richie, bir anda dikkatleri üstüne çekmişti. The Commodores’dan ayrıldıktan sonra müzik yaşamına devam etti.Ülkemizin ilk kadın aranjörü olan Banu, yeni long-playi ile listelerde başta…

«Bir yer var biliyorum

Her şeyi söylemek mümkün

Epeyce yaklaşmışım

Duyuyorum, görüyorum, anlatamıyorum»

Orhan Veli’nin bu çok sevilen dizelerini bu kez de Banu’nun sesinden dinliyoruz. Banu, uzun ve titiz bir çalışma sonucu hazırladığı long-playine bu şirin ismini vermiş. Banu «Anlatamıyorum» diyor ama nihayet bu plağı piyasaya çıktıktan sonra uzun yılların birikimi olan çalışmalarını, ne yapmak istediğini anlatabildiği için derin bir soluk aldığını da belirtiyor.

Bir süre konservatuvarda okuyan, 4 yıl Timur Selçuk’un dershanesinde müzik öğrenimi gören sanatçı, şarkı sözü yazarı, besteci ve aynı zamanda aranjör… «Unutulur». «Ölsem de Bir Kalsam da Simden sonra «Dedin mi» adlı şarkısı ile yine dillerde. Plağı şarkı listelerinde yine başa güreşiyor. Yeni long playi ile şimdiye kadar anlatamadıklarını yavaş yavaş anlatmaya başlıyor.

Barclay James Harvest, yeni albümünden büyük başarı bekliyor.

Hollanda’nın en modern dijital sistemlerle kayıt yapan «Wisseloord Stüdyoları» 10 gündür sabah 10’dan akşam 12’ye kadar yapılan ağır çalışmalara sahne oluyor. Hiç ara vermeden çalışan bu grup 15 yıldır müzik yapan İngiltere’ nin en güçlü soft Rock grubu Barclay James Harvest. Yeni albümlerinin kaydını titizlikle yapan Barclay James Harvest elemanları, bu albümden çok umutlu olduktan için aralıksız çalışmalarını sürdürüyorlar. Son albümleri «Ring of Chances»in fazla ağır olduğu için beklenilen ilgiyi bulmadığını, fakat bu yeni albümde kendi soundlarını bozmadan yaptıkları ritmik parçalarından çok iyi başarılar beklediklerini söyleyen topluluğun lideri Les Holroyd, çok büyük yorgunluklar getirdiği için artık turneye çıkmayacaklarını söylüyor. «Victims of Circumstances» adını taşıyan bu albüm gelecek ay piyasaya çıkacak.Almanya’nın sevilen şarkıcısı Peter Maffay, yeni plağıyla birlikte görümünü de yeniledi.

Almanya’nın diğer Avrupa ülkelerinde başarı sağlayan ender sanatçılardan Peter Maffay, son plağı «Carambolage» la birlikte görünümünü de değiştirdi. Siyah gözlüklerini ve bantını kişiliğinin bir parçası haline getiren Maffay’ın bu albümü müzikal açıdan da bir farklılık taşıyor. «Sabah» ve «Akşam» diye iki yüzden oluşan albümün «Sabah» bölümünde, insanın daha kolay uyanması için hızlı Rock parçaları, «Akşam» bölümünde ise romantik parçalar yer alıyor. Böylece plağınınher zaman dinlenebileceğini söyleyen Maffay, Marakesh’e gidiyor.

(Alıntıdır.Bkz:http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-29-sayisi/)

30.09.2020 17:19

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar