Menü

Nasır Malek’in Türk Sinemasındaki Tahtı

MISIRLI Ferid Şevki’den sonra bir de iranlı taht kurdu Türk sinema seyircisinin kalbinde. Bu İranlı’nın adı Nasır Malek..

Uzun boylu, güçlü kuvvetli, orta yaşlı bir erkek Nasır Malek. Kamera karşısında rol yaparken yüz hatlarından çok iyi bir oyuncu olduğu hemen anlaşılıyor. Böyle düşünen sadece biz değiliz. Onu ilk defa «Hırsız Kız» filminde tanıyan, «Mısır’dan Gelen Gelin» le seven, «Kölen Olayım» da ise hayran olan yerli filim seyircilerinin hepsi onun için aynı şeyi söylüyorlar, «Büyük oyuncu,» diyorlar.Bu yakışıklı, güçlü kuvvetli İranlı’yı ilk defa «Kölen Olayım» filminde tanımış ve sevmiştim. Onun oyunculuğuna hayran olanın sadece ben olmadığımı filim bittiği zaman daha iyi anladım. Salon aydınlanmıştı. Sinemayı dolduranların çoğu biribirlerine, «Kim bu adam. İsmi ne?» diye soruyorlar, herhalde filmin jeneriğinde adı, Türkan Şoray’la Murat Soydan’ın isimleri arasında kaybolmuş olacak ki, bu soruya bir cevap bulamıyorlar, meraklarını gidermek için sinema kapısındaki lobiden medet umuyorlardı..Lüks sinemasının perdesinde tanıştığım Nasır Malek’le konuşmak aylar sonra nasip oldu. «Kölen Olayım» filmini çevirdikten hemen sonra yurduna dönen İran sinemasının ünlü yıldızı, aylar sonra «Ayrılık» filminde oynamak için yine İstanbul’a gelmişti…

Centilmen, sempatik, bilgili ve Türkiye’yi çok iyi tanıyan, Türkleri çok seven bir insan intibaını bıraktı bende Nasır Malek.. O da tıpkı Mısırlı Ferid Şevki, gibi bizlere çabucak ısınıvermiş, bizden olmuş.– «Türk sinemasını nasıl buluyorsunuz?» diye soruyoruz Nasır Malek’e. Hemen tercümanının suratına bakıyor. Aralarında Acemce uzunca bir konuşma geçiyor. Sonra tercümanın ağzından şu cümleler dökülüyor: «Türk filimclliği iyi. Başarılı rejisörleriniz, kabiliyetli senaristleriniz, dünyanın her yerinde rahatlıkla oynayacak oyuncularınız var, ama çok filim çeviriyorsunuz. İran’da en şöhretli artist bile yılda en fazla beş filimde oynarken, bir Türk filim yıldızı bir yılda onbeşin üzerinde filim çeviriyor. Bu bakımdan sanat hayatları, dünya sinemasındaki meslektaşları gibi uzun ömürlü olmuyor.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

24.11.2020 12:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar