Menü

Nazan Şoray Badana Yaptı

ONU hiç bu halde görmemiştik… Bir elinde fırçası, öteki elinde boya kutusu ile odanın içinde dört dönüyordu. Arada bir de boyalara bulanmış pantolonlarını elleriyle yukarıya doğru çekerken konuşuyordu:

«Tam 7 yıldır bu evde oturuyorum… Bugüne kadar sahneydi; plaktı, filmdi derken, bu eve bakacak zamanı bulamadım. Ancak duvarlar öyle kirlenmişti ki, baktıkça içim kararıyordu. Zaten bu nedenle de duvarları beyaza boyamaya karar verdim.»Bir yandan konuşurken, bir yandan da pencere pervazlarını, duvarları ve tavanı boyuyordu. Değme usta boyacılara taş çıkartırcasına fırça kullanan kişi, Nazan Şoray’dı…

«İşim yalnız bu değil ki» dedikten sonra da yaptıklarını ve yapacaklarını şöyle sıraIıyor Nazan Şoray:

«İstanbul’da 20 gün sahneye çıkacağım, Bunun için yeni ve değişik giysiler gerekiyor. Her gün terzime de uğramam gerekiyor. Bu arada yeni LP’im için çalışmalarımı da sürdürüyorum. Ayrıca, repertuarıma aldığım yeni şarkıları da ezberlemem gerekiyor. Vallahi yemek yiyecek, uyuyacak zamanı bile zor buluyorum,»

Elindeki fırçayı, boya kutusuna daldırırken, İzmir Fuarı’na gidip gitmeyeceğini soruyoruz. «Kararsızım» dedikten sonra; sürdürüyor konuşmasını:«Çok yoruluyorum… Önce dinlenmem gerekiyor. İstanbul’daki sahne çalışmam bittikten sonra İzmir Fuarı’na kadar bir ya da bir buçuk haftalık bir zaman kalıyor. Bu arada bol bol denize girmek, güneşlenmek ve dinlenmek istiyorum. Fuar’dan iki teklif birden aldım. ‘İki gazinoda birden çalış’ diyorlar. Bu olursa, çok yorulacağım. Onun için önce dinlenmem gerekiyor.»

Fırçayı ve boya kutusunu yere bıraktıktan sonra, alnında biriken terleri siliyor. Ünlü bir ressam edasıyla, «Güzel oldu… Güzel oldu… Yoruldum ama, değdi…» diyor ve ekliyor:

«İşte benim beyaz duvarlarım… Artık bu evde hiç canım sıkılmayacak…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-26-sayisi)

06.10.2020 20:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar