Menü

Nazan Şoray’dan Rekor

Nazan Şoray'dan RekorBir masanın etrafında, bir kaç kişi toplanmışlardı… Nazan Şoray annesi ile yan yana oturuyor, Yücel Hekimoğiu,Kuzey Vargın ve rejisör Kemal İnci, karşılarında yer alıyorlardı. Masanın üzerinde, iki tane taze francala ve kaşar peynir vardı. Sabahtan beri durmaksızın çalışan Çark prodüksiyon ekibi, öğle yemeği için 20 dakika tatil yapmışlar, fakat akşam üstüne doğru veriden acıkmışlardı… Bir süre önce çekimine başlanan “Donüşü olmıyan yol” filmi, Nazan Şoray’ın 9. kordelasıydı. Sinemaya bir jet hızı ile gelen genç kız, burun ameliyatı, hastalık gibi bir takım mecburi dinlenmeler göz önüne alınırsa, sekiz ayda 9 film bitirmişti.. Yeşilçama ilk geldiği günlerde, çoğu kişinin, “doğmadan ölecek” hükmünü verdiği bir oyuncu için, bu önemli bir başarıydı.. Küçük Şoray, ablasının bir takım kanunlarla “eski köve, yeni adetler getirme”ye çalıştığı şu günlerde, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan film çeviriyordu. “Yedi köyün Zeynebi”nde, Tugay Toksözle, “Kapıcının Kızı”nda Uğur Güçlü ile “Yakılacak Kitap”ta da, Eakrem Bora ve Tanju Güısuile oynıyan Nazan Şoray:

Nazan Şoray'dan Rekor– Her film, bana yeni tecrübeler kazandırdı, diyordu. Yeşilçamda, iyi niyetlilerle, gizli düşünceleri olanları, kimin, kimin maşası olduğunu az buçuk öğrendim. Önceleri sinemayı, oyun gücü olan kişilerin yürütebileceği bir meslek olarak düşünmüştüm Fakat girdikten sonra,bunun tam anlamı ile böyle olmadığını, gördüm.. Buna rağmen, yine de çok iyi niyetli insanlar var. Benim için doğmadan ölecek demişlerdi. Bunun gerçekleşmediğini görünce, kendileri öldürmeye çalıştılar.. Fakat olmadı. Bundan sonra, onlar ellerine geçen her fırsattan istifade etmeye çalışacaklar, bende kendimi koruyacağım.

Oldukça dertliydi, küçük Şoray.. Engin Çağlar’la, bir ara binlikte oynıyacaklarından söz edilmiş, fakat sonradan yakışıklı aktör:

Nazan Şoray'dan Rekor– Benim Türkan Şoray’la, filmim var. Nazan’la oynarsam, onu kaybederim, diyerek, oynamaktan vazgeçmişti. Bunda Türkan Şoray’ın görünmeyen baskısı kadar, sinemada yeni yeni sivrilmeye çalışan bir aktörün tutunma gayretleri de seziliyordu. Nitekim bir süre sonra değişik gazetelerde Çağlar’ın Nazan Şoray hakkında çok çeşitli açıklamaları yayınlanmıştı.

Diğer taraftan genç kız da, bundan böyle Engin Çağlar ile aynı filmde oynamıyacağını belirtiyor ve:

Nazan Şoray'dan Rekor– Ben henüz sinemada bir kuvvet değilim, diyordu. Fakat gururumu kimseye çiğnetmem. Madem’ki Engin bey benimle olmamak istemiyor, bundan sonra, ben de onunla oynamıyacağını. Zaman kimin haklı olduğunu gösterecektir.

Bu konuşmalar sırasında, Meliha Şoray, küçük baş sallamaları ile kızını dinliyor, bir yandan da masanın üzerindeki ekmek peynirle karınlar doyuruluyordu. Son bir ayda kesin bir perhiz yaptığını söyliyen Nazan:

– Üç kilo vermem lazım, diyordu. Zayıfladıktan sonra da,katiyen kilomu bozmıyacağım. Çünkü bir sinema oyuncusu bence, öncelikle seyircisinin malıdır. Nazan Şoray ile Kuzey Vargın, “Dönüşü Olmıyan Yol”un çekimine devam etmek için kameranın karşısına geçiyorlardı…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1969-tarihli-650-sayisi)

01.09.2015 09:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:53

  CEYLAN KIRIMLI

  hiçbir hususta ablasını geçemedi geçemezdide. Türkan şorayın ayrı bir büyüsü vardı.
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 17:29

  SERDAR KANIT

  ablasını geçemez ama şoray ailesi o yılları çok meşgul etmişti :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 11:33

  HALİT KUMRU

  sırf ablasının karşısına çıkacak diye film çevirdi o yüzden kalıcı olmadı ablası gibi gerçek star türkan şoray her zaman