Menü

Nebahat Çehre Güzelliğinin Sırlarını Açıkladı

Yaklaşık 20 yıl öncesinin Türkiye Güzeli Nebahat Çehre kendisini 20 yıl sonraki bugünkü haliyle görenlerin şaşırmasına neden oluyor. Gerek yüzünde, gerekse vücudunda en ufak bir deforme olmayan sanatçı, bunun sırrını sağlıklı bir yaşama borçlu olduğunu söylüyor…Çehreler vardır hissettiklerini gizleyemeden olduğu gibi açıklar, çehreler vardır, bütün duygularını insanın maskesi denilen yüzde arkasında rahatlıkla gizler. Bazı insanlar da vardır ki, belki de iç yapımızın en güzel aynası olan çehrelerini aradan uzun yıllar geçse bile aynı tazelikte koruyabilmişlerdir. Bu doğadan gelme bir özellikten ziyade, insanların kendilerine bilinçli bakmalarının güzel bir meyvesidir. İnsanın genç yaşta olduğu gibi her zaman aynı kalabilmesi ne kadar güzel bir şeydir öyle değil mi?… İşte, yaklaşık 20 yıl öncesinin Türkiye Güzeli Nebahat Çehre de, yıllardır aynı yüzü, aynı tazeliği kendinde korumasını bilmiş bir sanatçı… 1965 senesinde Türkiye Güzeli olarak katıldığı Dünya Güzellik Yarışması’nda yaşı tutmadığı için yarışma dışı bırakılan Nebahat Çehre’yi bugün görenler, o günleriyle bir kıyaslama yaptıkları zaman en ufak bir değişiklik bile bulamıyorlar. Sadece güzelliğinin daha bir oturmuş, daha bir bilinçlenmiş olduğunu görüyorlar.

Ne cildinde ufak bir kırışma, ne de vücudunda en ufak bir deformasyon yok… Aynen bir genç kız tazeliğinde kalmasını bilmiş olan Nebahat Çehre, aslında gayet basit bir sırrı olduğunu ve bunun bir sır bile sayılamayacağını belirtirken, şunları söylüyor;”Her şeyden önce sağlığın son derece önem gösterilmesi gereken bir olay olduğunu düşünür ve her türlü işimi ona göre ayarlarım. Benim için sağlık demek her şey demektir. Uykularıma son derece itina gösteririm. Çok çok özel durumlar haricinde kesinlikle geç yatmam. Ve bir de tabii beslenme olayı. Bu da titizlik gösterilmesi gereken bir sorun. Üç öğün muntazaman yemeğimi yerim ama yemek aralarında kesinlikle ağzıma tek lokma atmam. İstediğim kiloda kalmamı sağlayan önemli bir unsurdur bu… Bu arada sağlıklı yaşam için sporda yapıyorum vakit buldukça…”

İşte bu şekilde sıralıyor genç ve dinamik kalmanın sırlarına Nebahat Çehre. Sanat dünyasının içinde bulunduğu halde, prensiplerinden ödün vermeyen Çehre’yi bu başarısından ötürü kutlamak gerekiyor herhalde…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-27-sayisi/)

13.10.2020 22:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar