Menü

Nebahat Çehre Hatasını Anladı

BAZI sanatçılar vardır, kendisini dev aynasında görür, hiçbir kusurunu kabul etmez. Bazıları da alçakgönüllüdür. En acımasız eleştirileri kendisine yöneltir, kendini ve sorunlarını hiç tereddüt etmeksizin ameliyat masasına yatırır. İşte, Nebat Çehre de ikinci tür sanatçılarımızdan. Kendisiyle görüşmeye gittiğimizde, sanat hayatının bir dökümünü çıkardı bize.1969 yılında Türkiye Güzeli seçilmişti Nebahat Çehre. Tabii, Türkiye Güzeli seçilen her genç kıza olduğu gibi, ona da Yeşilçam’dan teklifler yağmaya başladı. Aslında sinemaya geçmeyi istememesine rağmen, sonunda dayanamadı ve gelen tekliflere «Evet» dedi. Gençti, güzeldi, yetenekliydi, üstelik sevmişti de sinemayı. Topluma bir mesajı olan, iyi, kaliteli yapımlarda oynamayı istiyordu. Ama yönetmenler ona hep şımarık, züppe kız rollerini veriyorlardı. İşte hatalarından birini şöyle anlatıyor. Nebahat Çehre:«Aslında mücadele etmem gerekiyordu. İstediğim rolleri alabilmek için direnmeliydim. Yıllarca Türk Sineması’nın zirvesinde kalabilirdim. Ama yapmadım, geri çekildim. Benim en büyük hatalarımdan biri budur; Mücadeleci bir insan olmamam.»

Daha sonra sahneye geçmiş Nebahat Çehre. Ama sahnede de hiçbir iddiası yok. «Ben sadece bir rengim» diyor ve şöyle devam ediyor:

«Müzik bilgim yok. Sesim de pek ahım şahım sayılmaz. Ayrıca çekirdekten yetişme, sahne için yaratılmış bir insan da değilim. Hepsinden önemlisi, bunları başarabilmek için hırsım da yok. Herhalde en büyük hatalarımdan biri de bu, yani hırslı bir insan olmamam.»Bütün bunlara rağmen, sinema ve sahne dışında, başka bir alanda istediği düzeni kurmasını bildi Nebahat Çehre. Ticarette istediği yere geldi güzel yıldız. Kurduğu butiğinde işlerini daha da ilerletmeyi, hatta ihracat yapmayı planlıyor. Bu arada, sahne çalışmalarını daha çok bir hobi olarak sürdürüyor. Belki de ticarette kazandığı başarıdaki en büyük pay, geçmiş hatalarından ders çıkarmasıdır. Ne dersiniz?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-23-sayisi)

26.11.2020 06:15

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar