Menü

Necdet Çağlar Çözümü Buldu

Yerli sinemanın kötü adamlarından Necdet Çağlar, dizlerinin üzerine sedef işlemeli bir kanım almış, halk ta rafın dan dan çok sevilen şarkılardan birini geçiyor:

«Açmam… Açamam… Söyleyemem…»Biz bir köşede oturmuş, Necdet Çağlar’ın kanım çalışındaki ustalığım, değme şarkıcılara taş çıkartacak derecede kaim, tatlı sesini hayretle dinliyoruz. O ise bizim varlığımızdan habersiz kendinden geçmiş gene beğenilen şarkılardan birini söylüyor…

Neyse bir ara aynı odada olduğumuzu hatırlayan Necdet Çağlar, dizlerinin üzerindeki kanunu koltuğa koydu, şöyle derin bir nefes aldıktan sonra, «Nasıl?» dedi. «Sesimi beğendiniz mi? Küçükken, Allah rahmet eylesin babaannem, ‘Yavrum sesin çok gür, çok tatlı. Büyüyünce mevlidhan ol,’ derdi. Kadıncagzın o zaman hakkımdaki bu düşüncesine gülerdim. Mevlidhan olamadık ama, yıllarca sonra şarkıcı oluyorum.»– «Hangi gazino ile anlaştınız?»

– «Peşimde bir sürü gazino var. Parayı en çok kim verirse orada sahneye çıkacağım tabii. Gecede 3-5 bin lira alanların emin olun benim kadar sesi yok. Müziği de benim kadar bilmezler. Göreceksiniz Çağlar hepsinden büyük ilgi toplayacak.»

– «Sesiniz güzeldi, müziği de iyi biliyordunuz, peki neden şimdiye kadar sahneye çıkmadınız?»– «Doğrusu cesaretim yoktu,» diye cevap verdi. «Fakat son zamanlarda Yeşilçam’ın durumu malum. Gece – gündüz çalışıyorsun eline karşılıksız bir bono veriyorlar. Para nerede? O yüzden bir ara eski mesleğim olan şoförlüğe başladım. Almanya’lara gittim. Fakat sıkıntılı adamım ben. Yapamadım. Semra bakkallık. Fakat onda da istediğim neticeyi alamayınca, biraz da şu anda sahnede olan artistlerden cesaret alıp şarkıcı olmaya karar verdim.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

25.12.2020 04:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar