Menü

Necdet Çağlar’ın Yüzündeki İz

Bisiklet mi, cambaz gibi biner. Motosiklette isterse ayağa kalkar. Otomobilde sayılı direksiyon ustalarından. Fırsat düşerse uçak bile kullanır. Silahta keskin nişancı, yumruğunun tadını yiyen bilir… Bunca marifetten sonra da arkadaşlarının, karakter aktörü Necdet Çağlar’a taktıkları «Lemmy Caution» adı az bile gelir herhalde.ESMER yüzü delik deşikti Necdet Çağlar’ın… Alnının sol yanında bir ameliyat izi vardı. Dudaklarının üzerindeki kalın bıyıkları, yüzüne korkulu ve sert bir hava veriyordu.

Ameliyat izini işaret edip:

-«Çocukluk günlerimden kalma bir hatıra» dedi. «Dut ağacından düşmüştüm. Alnımı sivri uçlu bir çakıl taşı yardı. Yüzümdeki ergenlikler de, gene çocukluğumda aşırı derecede çikolata yeyişimden meydana geldi. Karaciğerlerim bozuldu, yüzüm sivilce doldu. Sivilcelerle oynayınca da, gördüğünüz gibi bu hale geldim.»Necdet Çağlar, 1928’de İstanbul’da dünyaya gözlerini açmış… Babası merhum, emekli albaylardan. Ankara’da bir lisenin son sınıfından ayrılıp, önce iş hayatına otomobil alım satımıyla başlamış. Şehirler arası otobüs işletmeciliği yapmış. Bisikletten uçağa kadar her çeşit taşıtı kullanmayı öğrenmiş. Binicilik klübünün de 1 numaralı azası. Yani, kulübün ilk lisanslı binicisi… 28 defa at yarışlarına katılmış. «On parmağında on marifet» dedikleri cinsten bir insan. 1.83 boyundaki bu karakter oyuncumuz, beyaz perdeye bir tesadüf sonucunda geçmiş.

-«Bir gün Göksel Arsoy araba almak için yazıhaneme gelmişti. O ara, yeni bir film yapacağını ve bana rol vermek istediğini söyledi. Oynayacağım rol bir günlük olduğu için kabul etmedim. Yerime rahmetli Ahmet Tarık Tekçe’yi aldılar. Bir süre sonra rejisör Orhan Elmas’la tanıştık. Tipimi beğenmişti. Böylece «Bardaktaki Adam» da çete reisi rolünü oynayarak, sinemaya geçtim» demektedir.Necdet Çağlar 4 yıldan beri sinemada. Bu süre içinde de 35 film çevirmiş. İçlerinde hiçbirini tam olarak beğenmiyor. Çünkü, daima en iyisini yapmak arzusunda. Yüz yapısı bakımından genellikle karakter rollerini tercih ediyor. Sinemaya adımını attığından beri bazı prensip kararları almış bulunuyor. Bunlardan biri daima fonksiyonel rollerde oynamak… Başka bir deyimle kendini ucuza satmamak ve harcatmamak istiyor…

Necdet Çağlar’ın geniş bir çevresi var. Hayatı da son derece düzenli. İnsanlarla yardımlaşmayı seviyor. Buna karşılık şanssızlıktan şikayetçi. Geçenlerde, günlük bir gazetenin sinema yıldızları yarışmasında «en başarılı kötü adam» armağanını almış…Necdet Çağlar motosikletten, otomobilden hatta uçaktan anlıyor. İyi judo numaraları biliyor ve keskin bir nişancı… Türk filmlerinde sadece çok genç çocuklar baş role çıkmasaydı, Necdet Çağlar Avrupa sinemasında olduğu gibi bir film kahramanı olabilirdi. «Genç aşıklar sineması» olan Türk filmciliği hep «çocuk insanların» serüvenlerini naklettiği için Necdet Çağlar da hep «yardımcı» veya «karakter» rollerine çıkıyor. 

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-25-sayisi)

30.12.2020 20:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:39

    Lale Kamacı

    karizma katıyordu o iz