Menü

Necla Nazır’ın Beyaz Aşkı

İSTİNYE sırtlarında boğaza bakan bir daire ve içinde iki candan dost, iki candan arkadaş… Biri Necla Nazır, diğeri Zerrin Özer… Necla Nazır yeni aldığı dairesine yerleşmeden önce hazırlıklar yapıyor. Tabii en büyük yardımcısı da Zerrin Özer. Eve alınacak eşyaları birlikte seçiyorlar, badanayı birlikte yapıyorlar… Bir de sloganları var sanatçıların. Bunu da sık sık Necla Nazır tekrarlıyor:«Her yer, her şey beyaz olmalı..» Bu beyaz tutkusunun nereden geldiğini Necla Nazır şöyle açıklıyor:

«Küçük yaşlardan beri beyaza karşı büyük bir sevgi var içimde. O zamanlar hep hayaller kurardım. Bir evim olacak ve her şeyi, ama her şeyi beyaz; adı da ‘Beyaz Saray’… Düşlerimde yaşattığım bu eve sonunda kavuştum işte. Şimdi bütün iş bu evi dilediğim gibi döşeyebilmeme kalıyor.»

Necla Nazır ve Zerrin Özer ellerinde fırçaları, bir yandan sohbet edip gülüyorlar, bir yandan da duvarları beyaza boyuyorlar. Necla Nazır bir ara, «Hadi Zerrin çıkıp eşya beğenelim. Senin zevkine güvenirim» diyor ve daha sonra iki candan arkadaş yollara düşüyorlar. Harbiye, Nişantaşı, Osmanbey, Şişli ve Mecidiyeköy’ü yürüyerek dolaşıyorlar. Ev eşyası satan tüm mağazaları tek tek inceleyerek, vitrinlerin önünde dakikalarca durarak, zevklerine uygun eşya arıyorlar. Yaz güneşinin altında yürümekten ikisi de kan ter içinde kalıyor.. Zerrin Özer’in düşüncesini sormayın:«Necla öyle zor beğeniyor ki… Bundan önce de birçok kere birlikte eşya almak için çıktık, dolaştık. Ancak her zamanki gibi elimiz boş döndük. Bu konuda çok titiz..»

Necla Nazır gülüyor… «Onun du benden aşağı kalır yanı yok pek» diyor.

Söz dönüp dolaşıp hu kez müziğe geliyor. «Özel yaşamınızdaki bu dayanışmanız yanında müzikte de bir dayanışma kurmayı düşünüyor musunuz?» sorumuza Zerrin Özer cevap veriyor:

«Bizim dostluğumuz hiçbir menfaate dayanmıyor ki… Birlikte sahneye çıkıp, birlikte müzik yapmaya kalkarsak, o zaman biz düşünmesek de pekçok kişi birbirimizi kullandığımızı sanacak. Kimsenin böyle düşünmesini istemiyoruz.»Bu cevabın ardından, bu kez de Necla Nazır konuşuyor:

«Şimdi ikimiz de İzmir Fuarı için hazırlık yapıyoruz. İzmir’de, büyük bir olasılıkla aynı gazinoda çalışacağız. Ancak şimdi bunları düşünecek durumda değilim. Önce ‘Beyaz Saray’ımı bir güzel döşemeliyim… Hem de her yeri beyaz olmak şartıyla…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-32-sayisi)

26.11.2020 21:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar