Menü

Neco’nun 3 Kadını

YIL 1978… Aylardan ağustos. Ajda Pekkan’ın, İsrail’de başarılı konserler vermesinden ve İspanya’daki 8. Tokyo Dünya Popüler Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ederek «Başarılı Şarkıcı» ödülünü almasının üzerinden bir yıl geçmiş. İstanbullu müzikseverler sahnelerden güne kadar pek görülmemiş olan bir dayanışmaya tanık oluyorlar… Ajda Pekkan ve Neco, birlikte sahneye çıkarak show yapıyorlar… Sonuç, beklenilenin çok üstünde bir ilgi…Yıl 1980… Aylardan kasım… Neco yine sahnede. Bu kez yanında Nükhet Duru var. «Merhaba Müzik» adlı gösteriye katılan sanatçılarla birlikte Neco da, Nükhet Duru da gördükleri sıcak ilgiden ötürü mutlu.

Yıl 1981… Aylardan temmuz… Şimdi sahnelerde yeni bir ikili var. «Disko Tango» adını verdikleri potpuri ile sahneye birlikte çıkarak show yapan Neco ile Nil Burak’ı İzleyenler hep aynı soruyu soruyor:«Bu beraberlik nereye gider?»

Bu sorunun yanıtında sürpriz bir şey yok. En azından Neco için olağanüstü bir durum değil. Yalnızca bir değişiklik var. 1978 ve 1980’de birlik’e sahneye çıktığı A|da Pekkan ve Nükhet Duru’dan sonra Neco bu kez Nil Burak’la birlikte show yapıyor. Neco ile Nil Burak birlikte olmalarının amacını şöyle açıklıyorlar:

«Herkes neden birlikte olduğumuzu merak ediyor. Amacımız, halkın kulağına ve gözüne değişik birtakım pasajlar verebilmektir. İki tanınmış sesin, iki tanınmış yüzün bir araya gelerek, halkın karşısına çıkması, halkın hoşuna gidecektir. Biz de onun için bir araya geldik.»Her iki sanatçının yukarıdaki açıklamalarından sonra, «Bu beraberlik nereye gider?» sorusuna şimdilik şöyle cevap verilebilir. Gitse gitse, İzmir Fuarı’na gider. İkili, İzmir Fuarı’na gidecek mi, gitmeyecek mi? Sanatçılara kulak verelim:

«Teklif geldi. Ancak kesin bir cevap veremedik. Gidebiliriz de, gitmeyebiliriz de… İşlerimizi ayarlayabilirsek, büyük olasılıkla gideriz.»

Neco ile Nil Burak’ın sahnede ne yaptıklarına gelince… «Disko Tango» adı verilen bu potpuri gösterisini izleyenlere sözğmüz yok. Biz izlemeyenler için anlatalım. Neco ile Nil Burak, cicili bicili giysileri ile neye gelerek, «Disko Tango» adını verdikleri potpuriyi söylüyorlar. Ayrıca dans edip, göbek atıyorlar. Sonra, «Kaldır Bir Kadeh» adlı parçayı birlikte söylüyorlar… Ardından dört parçalık bir potpuri daha sunan iki sanatçı, showun finalinde müzik dünyasının unutulmayan caz parçalarını yorumlarken, dinleyenleri yıllar öncesine götürüyorlar.Neco ile Nil Burak’ın sahnede sergiledikleri show böyle… Amaçları bir olduğu için yaptıkları işten her ikisi de memnun görünüyor. Şimdi bu beraberliğin nasıl doğduğuna gelelim. Onu da Nil Burak şöyle anlatıyor:

«Bir ay önce Neco’yu aradım ve ‘Benimle birlikte sahneye çıkar mısın?’ deyiverdim. Telefonda konuştuğumuz İçin rahat değildik. Neco, ‘Ben hemen atlayıp sana geliyorum’ dedi. Karşılıklı oturduk ve konuşmaya başladık. Kısa süre sonra, yıllardan beri onun da benim duygularımı paylaştığını öğrendim. Hemen kollarımızı sıvadık ve çalışmaya başladık. Çoğu kez çalışmalarımızı benim evimde sürdürdük… Sanıyorum ki, bu ikimizin ortak kanısıdır, başarılı da olduk. Bundan sonraki çalışmalarımız seyirciye daha iyiyi daha güzeli sunabilmeyi amaçlıyor. Başaracağımıza ikimiz de inanıyoruz.»(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-28-sayisi)

23.01.2021 21:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar