Menü

Neriman Köksal İlk Kez Turnede

HER «yeni denenen» iş, yapan için iki heyecanı birlikte getirir. Bunlardan ilki, bir işin yeniliğinden gelen tatlı heyecandır. İkincisi ise «başarıp başaramama» korkusunun körüklediği, ilki kadar «tatlı» olmayan daha başka bir heyecan. Bugünlerde Neriman Koksal biribirine taban tabana zıt bu iki heyecanı birlikte duyuyor. Hemen hemen günün her saatinde aklına girip çeşitli burgular yapan düşüncelerle cevap aramaktan bir hal oluyor.Meselenin aslı şu: Gönül Seval adil bir hanım organizatör var ya. İşte o hanım organizatör geçenlerde Neriman Köksala gelmiş, «Neriman hanım.. Ben Anadolu’dan yeni döndüm. Mart ayında bir turne daha yapmak istiyorum. Acaba as solist olarak benimle gelir misiniz?» diye sormuş.

Neriman Köksal bir süre düşünmüş, sonra kendi kendine, «Niye gitmiyeyim,» demiş. «Filimlerim yıllarca Anadolu’da oynadı. Anadolu’nun birçok ilinde akrabalarım var. Giderim, hem oraları görürüm, hem de eğlence imkanları İstanbul’a nazaran daha kıt olan Anadolu’ya neşe götürmek için çalışan sanatçı arkadaşlar arasına katılırım.»Hemen oracıkta bir mukavele yapmışlar, ama iş o mukaveleyi imzalamakla bitmiyormuş. Gönül Seval, «Şimdi de notere gideceğiz,» deyince Neriman Köksal’ın ağırına gitmiş:

– «Gönül hanım,» demiş. «Ben tam 19 yıllık sinema artistiyim. 3 yıllık da şarkıcıyım. Bu süre içinde ben hiç noterde moterde mukavele yapmadım. Benim senedim söz, sözüm senettir. 20 yıldır sözümden döndüğüm, kendi menfaatim için arkadaşlarımın hakkını baltaladığım görülmüş, işitilmiş şey değildir.»Organizatör hanım gülmüş. «Yanlış anladınız galiba Neriman Hanım,» demiş. «Sizi tanımaz olur muyum? Bu mukaveleyi formalite için yapacağız. Anadolu’yu çok aldattılar. Bir adam gidiyor. «Ben şu gün şu, şu, şu şu, artistleri alıp geleceğim,» diye Anadolu’daki sinema, gazino sahipleriyle mukavele yapıyor, sonra dediklerinden çok farklı derme çatma bir kadroyla geliyor. Bu o kadar çok tekrarlandı ki, şimdi artık adet oldu. Noterde yapılmış mukaveleyi gösterip şunları getireceğiz demeyince sinema sahipleri biz organizatörlerle kontrat yapmıyorlar.»Bunun üzerine Neriman Köksal rahatlamış, gidip noterde mukaveleyi tazelemişler. Sonra Neriman Köksal bambaşka bir heyecanla turne hazırlığına başlamış.

33 gün sürecek turnede yirmiden fazla ile uğrayacaklarmış. Kadroda kendisinden başka Efkan Efekan, Sinan Subaşı, Birsen Birses ve Ayla Akıncı varmış. Neriman Köksal bugüne kadar hiç turneye çıkmadığı için, daha önce Anadolu turnesi yapan arkadaşlarıyla konuşmuş, ondan sonra hazırlıklara başlamış. Yanına lüzumlu eşyalarından başka 6 tuvalet alıyormuş. Şimdi isterseniz sözü meslek hayatının ilk turnesine çıkacak olan Neriman Köksal’a bırakalım:– «Bir ay İstanbul’dan ayrı kalacağım için çok üzgünüm, ilk defa turneye çıkacağım için de çok heyecanlıyım Ama bir sevincim varki hepsinin üzerine tuz biber ekiyor,» diyor ve ilave ediyor: «Nasıl sevinmem, 33 günlük bir seyahata çıkıyorum. Bu seyahatin her gününde yepyeni yerler göreceğim. Oralarda samimi, candan dostlar, arkadaşlar edineceğim. Ben sevinmiyeyim de kimler sevinsin, söyleyin kimler sevinsin..»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-8-sayisi)

18.01.2021 23:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar