Menü

Nevra Serezli, O Rolü Kaptı

SEZEN Aksu’nun şiddetli bir mide kanaması geçirmesinin «Gol Kralı Sait Hopsait» de sahneye çıkmasını engellediğini ve sanatçının yerine «Kerkenez Sevim» rolü için Nevra Serezli’nin seçildiğini daha önce yazmıştık.«Kerkenez Sevim» için Nevra Serezli seçilmişti, ama oyunun sahneye çıkmasına da sadece on gün kalmıştı. Bu kader kısa bir süre içinde bir başrol oyuncusu piyesi nasıl yetiştirirdi? Bu işin ezberi vardı, provası vardı, müzik ve dans çalışması vardı. Böylesine yüklü bir oyun için bir sanatçının aşağı yukarı iki aylık süreye ihtiyacı olurdu.

Oysa yukarıda da yazdığımız gibi Nevra Serezli’ye sadece on gün süre tanımışlardı. Kolay değildi tiyatro sanatçısı olmak. Madem bu kadar zaman vardı, ne yapıp yapıp oyunu yetiştirecekti. Sanatçılık bunu gerektirirdi. Nevra Serezli de oyunu yetiştirdi. Yetiştirdi ama, bu arada da neler çekti, gelin bir de ona sorun. Dilerseniz sanatçının neler çektiğini ve bu kısa sürede «Kerkenez Sevim» rolüne nasıl hazırlandığını kendisinden dinleyelim:«22 Nisan akşamı arkadaşlarla oturmuş sohbet ediyorduk. Telefondan çağrıldığımı söylediler. Telefondaki ses, Sezen’in ağır mide kanaması geçirdiğini söylüyor ve «Kerkenez Sevimsi benim oynamamı istiyordu. Bir anda ne diyeceğimi şaşırdım. «Hisseli Harikalar Kumpanyası» müzikali yeni bitmişti. Aşırı derecede yorgundum. Üstelik oyunun başlamasına çok az zaman kaldığını biliyordum. Bütün bu düşünceler bir anda kafamdan geçti ama, yine de teklife ‘olur’ yanıtını verdim. Yerime döndüğümde beynim karma karışık olmuştu. Gece yattım, uyku tutmadı. Heyecan basmıştı bile…«Ertesi gün düzenlenen piknikte oyunun yazarı Aziz Nesin’le beraberdik. Değerli yazar, bana oyunu anlattı. Gerekli bilgileri verdi.

«24 Nisan günü saat yediye gelirken yataktan kalktım. Daha kahvaltı bile etmeden yönetmen Rana Cabbar’ın bana verdiği teksti okumaya başladım. Bunu yaparken, ezber işini de becermeye çalışıyordum. Tiyatroya gittiğimde arkadaşların hepsi gelmemişti. Onların gelmesini beklerken yine teksti okumamaya devam ettim. Ne kadar süre geçti bilmiyorum. Bir baktım arkadaşlar toplanmışlar. Hemen sahne provalarına başladık… Tiyatroda işimiz bitince Rana ve İlyas’la birlikte bize gittik. Derhal çalışmaya başladık. İlyas’la benim aramda geçen konuşmaları kotarmamız gerekiyordu. Onlar gittikten sonra bir şeyler yemek istedim ama lokmalar boğazımda düğümleniyordu sanki… İçimi sıkıntılar basıyordu. Yattım ve uyumaya çalıştım.«Cumartesi sabahı yine erkenden kalktım. Teksti elime aldım ve takıldığım yerlere ağırlık vererek hazırlığı sürdürmeye devam ettim, kişim Metin de bana yardımcı oluyor, adeta bir sporcuya antrenman veren oyuncu gibi benimle ilgileniyordu… Öğleden sonra da provalara diğer oyuncu arkadaşlarla birlikte devam ettim. Tüm oyuncular bana çok yardımcı oluyorlardı. Diğer günler çalışmalara dans ve müzik provaları da eklenerek daha yoğun bir şekilde sürdü. İlk provaya başlamamızdan bir hafta sonra tüm gün tiyatroda çalıştık, akşam da ses kayıtları için stüdyoya girdik. Yorgunluktan sesim çıkmayacak sanıyordum ama çıktı… Daha sonra iki gün de genel prova yaptık. Oyun artık çıkmış gibiydi, fakat benim de ayakta duracak halim kalmamıştı. Uykusuzluk ve yorgunluktan perişan bir haldeydim. Gözlerim yanıyor, ayaklarım titriyordu. Bu arada üç kilo da vermiştim.«Fakat şunu da belirtmem gerekir ki, canlandıracağım kişinin özel bir tip olmaması, toplumda her zaman rastlayabileceğimiz bir insan olması işimi çok kolaylaştırdı.»

4 Mayıs akşamı oyundaki sanatçıların yakınları için «Gol Kralı Sait Hopsait» ilk kez sahnedeydi ve Nevra Serezli de, «Kerkenez Sevim» olarak yerini almıştı… Kısa sürede tecrübesini kullanarak oyuna hazırlanmıştı. Ufak tefek hatalara rağmen de başarıyla oyunu sergilemesini bildi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-21-sayisi)

26.11.2020 06:49

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar