Menü

“New Inspiration”

BEAT gruplarının çok popüler oldukları devirlerde İngiltere, Amerika hatta İspanya, Fransa birbiri peşi sıra Beat grupları çıkartırlarken Belçika, kendi bünyesinden belirli ve yerine oturmuş bir topluluk çıkartmamıştı. Şu günlerde «Rainbow I Love You» adlı plaklarıyla Türkiye’de şöhret olan «New İnspiration» işte böyle bir devrede (1966) kendisini gösterdi. New İnspiration önce Belçika içinde, daha sonra bütün Avrupa’da ünlü bir topluluk oldu. Belçikalı dörtlü geçtiğimiz günlerde Türkiye’de çıkan ilk plağıyla, bizde de listelere girdi ve yandaki sayfada, zirvede 30 plak sütununda da göreceğiniz gibi, bir numaraya yükseldi.



New İnspiration’u müzik piyasasına iten sanatçı, ünlü İngiliz şarkıcısı Deva Berry. Dave Berry bu topluluğu Ghent Sportstadium’daki konseri sırasında görmüş ve onlara Avrupa müzik dünyasının kapılarını açmış. 1967’de New İnspiration’un ilk plağı «I Got I Feeling» piyasaya çıkmış. Plak New İnspiration’un Avrupa piyasasında yer yapmasını sağlamış. 1968’de topluluğun ikinci plağı «You Made A Fool of me» o güne kadar Belçika’da en çok satılan plak seçilmiş. Ve işte o günden sonra da dörtlüye şöhret kapıları açılmıştır.

New İnspiration dört kişiden meydana geliyor. Eddy, Danny, Gilbert ve Daniel. Eddy ve Daniel 24, Gilbert ve Danny ise 22 yaşındalar. Söyledikleri besteleri bazen kendileri yapıyor, bazende Belçika’nın ünlü bestecilerine yaptırıyorlar. Topluluğun ideali şöhretini Avrupa dışına çıkartıp, bütün dünyaya yayabilmek. Dörtlü bu konuda oldukça iddialı.



– «İngiltere’de bugün artık eskisi gibi güçlü topluluklar kalmadı,» diyorlar. «Niyetimiz İngiltere’ye yerleşip, Belçika’nın adını buradan bütün dünyaya duyurabilmek. Bunu kısmen başardık. Londra’da, İngiltere’nin en büyük şirketi Decca’yla mukavele imzaladık. Şimdi iş, iyi plaklar yapıp beklemekte…»

İngiliz müzik otoriteleri New İnspiration’dan son derece ümitliler. Belçikalı dörtlüyü dünyaya tanıtabilmek için bütün güçleriyle çalışıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-24-sayisi)

09.10.2020 21:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar