Menü

Nilüfer, Dostlarını Yalnız Bıraktı

Her ne kadar ülkemizin güney sahillerinde yaz etkinliğini sürdürse de diğer bölgelerin hemen hemen hepsinde sonbahar etkisini sağanak yağmurlarla ve havanın düşen ısısıyla kendisini hissettiriyor. Yaprak dökümü yeşil-mavi doğayı sarıya bezendirirken, kışı müjdeleyen meyvalar bir bir tezgahlara dökülüyor. Yazın sıcak aylarını aratmayan eylül ayından sonra gelen sonbaharla birlikte kış hastalıkları da soğuk nefesini hissettiriyor sevgili okurlar.Güneşin parlaklığına güvenip ince gömleklerle sokağa çıkanların nezle, grip hatta bronşit olması kaçınılmaz bir olay. Sıcak ve soğuk havaların nöbet devriminde ortaya çıkan hastalıklardan biri de ”Astım”. Yani halkın arasında ”Şeytan Hastalığı” olarak bilinen nefes darlığı nöbetleri. Uzmanların kalıtım yoluyla, akciğer hastalıklarıyla ve de özellikle had bronşit sırasında ortaya çıktığını öne sürdükleri astım hastalığının bir sebebi de alerji.

Evdeki tozlara, insan veya hayvan kılına, kabuktu deniz hayvanlarına, yumurta, sot, aspirin, küf ve de çiçek tozlarına duyulan alerjiden doğan astımlara son yıllarda hayli sık rastlanıyor. Deri testleri ile hangi maddelere karşı alerji duyulduğunun tesbitiyle başlayan tedavinin ise mutlak doktor kontrolü altında olması gerekiyor. Ancak doktorun uyaracağı tedbirlere de uymak mutlak şart. İşte alerjik astım hastalığını yıllardan beri çeken genç şöhretlerden biri olan Nilüfer de, doktorunun uyarı tedbirini geç de olsa yerine getirip bu hastalığının nöbetlerinden kurtulduğunu bakın nasıl anlatıyor:”Astımın çok çeşidi var. Benimki alerjik bir astım. Özellikle bahar aylarında daha çok artan bu hastalık doktor kontrolü gerektiriyor. Doktorumun bana yaptığı testler sonrası hayvan tüyüne karşı alerjik olduğum belirlendi. Evimde genç kızlıgımdan beri kedi beslerim. Kesinlikle kedimi bırakamayacağımı söylerdim. Ama sonradan sağlığımın ciddi bir şekilde tehlikeye girdiğini gelen nöbetlerle anlayınca hastaneye yattığım gün karar verdim. Şimdi evimde ne kedim ne köpeğim var. İkisi de annemde. Çok özlediğim zaman arasıra gidip annemde sevgimi yaşıyorum.”Astım tedavisinde hayvan sevgisinin mutlak ölmesi gerektiğini söyleyen uzman doktorlar alınacak – diğer tedbirleri de şöyle sıralıyorlar:

”Teneffüs egzersizleri yapın. Sigarayı bırakın. Şişmanlimayın. Üzülmemeye, büyük heyecanlar yaşamamaya çalışın. Bronşlarınıza zararı dokunan şeyleri kendi tecrübelerinize dayanarak bulun ve onlardan kaçının. Bahar aylarında mümkün olduğu kadar sokağa az çıkın. Havadaki çiçek tozları nöbetlerinizi arttırır.”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-3-sayisi/)

27.02.2021 23:08

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar