Menü

Nükhet Duru Tarzını Değiştiriyor

YILLARDIR Pop Müziği sanatçısı olarak dinlemeye alıştığımız Nükhet Duru, bundan böyle Türk Müziği söyleyeceğini açıkladı. Onu, kaldığı Marmara Etap Oteli’nde ziyaret ettiğimiz gün, saz sanatçısı ve bestekar Muzaffer Özpınar’la birlikte çalışıyordu.. Onlar çalışmalarını sürdürürken, biz de merak ettiğimiz soruları sanatçıya yönelttik.Türk Müziği’ni neden seçtiğinizi bize açıklar mısınız?

«Daha düne kadar, ne yalan söyleyeyim Türk Müziği’ni hiç sevmezdim. Pop Müziği’nin yanında bana daha ağır ve sönük gelirdi. Ancak, geçen yıl İzmir Fuarı sırasında, İzmir Radyosu’ndan değerli sanatçı arkadaşlarla tanıştım. Türk Müziği’nin ne denli duygu dolu olduğunu, bu müziği yaşatabilmek için şarkıların yaşanarak söylenmesi gerektiğini anlattılar bana. Ondan sonra da bende bir meraktır başladı. Boş olduğum zamanlarda, artık alaturka şarkılar söylüyordum. Giderek Türk Müziği tanımlaması oldukça güç, büyük bir zevk vermeye başladı.»Bu kez, Nükhet Duru’ya Türk Müziği dersleri veren Muzaffer Özpınar’ın, sanatçıyla ilgili eleştirisini alıyoruz. Özpınar şöyle konuşuyor:

«Ben şu kadarını söyleyebilirim.. Türk Müziği çok değerli bir yorumcu kazanıyor. Şarkıları öyle içten, öyle yaşayarak söylüyor ki, duygulanmamak, söylediği şarkılara kapılmamak mümkün değil.»

Nükhet Duru, büyük bir heyecanla konuşuyor:

«Haftalarca kesin kararımı veremedim. Sonunda Muzaffer Özpınar’a telefon açtım ve «Hocam ben Türk Müziği söylemek istiyorum… Yardımcı olur musunuz?» dedim.. «Seve seve» karşılığını verdi ve tamburunu aldığı gibi bir solukta yanıma geldi. Çalışmalara hemen başladık. İşte, Türk Müziği’ne geçişim böylesine ani oldu.»Ünlü sanatçı konuşmasına bir süre ara veriyor. Muzaffer Özpınar tamburunun tellerine dokunurken, o da, «Gül Yüzlülerin Şevkine Gel» adlı şarkıyı büyük bir içtenlikle yorumluyor. Şarkı sona erdikten sonra tekrar soruyoruz:

Türk Müziği’ne ne gibi yenilikler getirmeyi düşünüyorsunuz?

«Türk Müziği’ne çağdaşlık ve çok seslilik getirmek gerekir. Yıllardır bu eserler, hiçbir yenilik yapılmadan yorumlandı. Değişen tek şey bu eserleri yorumlayan sanatçıların elbiseleriydi. Ben Türk Müziği’ne çağdaşlık getirmek istiyorum. Assolistlik iddiam yok. Türk Müziği’ni içkili gazinolarda yorumlamak niyetinde de değilim. Yalnızca konserler vereceğim.»Nükhet Duru Türk Müziği’ni sevdiğini söylüyor… Sanatçı tekrar çalışmaya başlarken, heyecanlı olduğu her halinden belliydi. Pop Müziği söyleyen bir sanatçının çalışmasıydı bu. Bir yıldız sessizce yer değiştiriyordu işte…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-34-sayisi)

29.11.2020 03:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar