Menü

Nükhet Duru’nun Gizemli Seyahati

KİMİ sanatçının amacı sadece kendi yurdunda ünlü olmak değil, tüm dünyaya sesini duyurabilmektir. Birçok sanatçı çalışmalarını bu amaçla sürdürür… Kendi sınırlarını aşmaya çalışanlardan birisi de Nükhet Duru. Son günlerde, Türkiye’nin en sevilen şarkıcılarından biri olabilmeyi başaran Duru, şimdi yurt dışında sesini duyurabilmek için çabalıyor. Nükhet Duru bu konuda şunları söylüyor:«Yurt dışına açılmaya karar verdiğim zaman aklıma ilk gelen yer Paris oldu. Çünkü müziğin kalbi orada atıyor… Yalnız kendi ülkemde belli bir yere geldiğim için işe sıfırdan başlamam yanlış olurdu. Bu yüzden orada olduğum sürece bu yolda araştırmalar yaptım ve araştırmalarımı sürdüreceğim. Bir boşluk bulup o boşluktan çıkış yapmak istiyorum. Paris’teyken benim türümde çok az çalışma yapıldığını gördüm. Bu da benim işimi kolaylaştıracak… Ancak daha yap. mam gereken birçok şey var. Onları da tamamladıktan sonra plak çalışmalarıma ve konserlere başlayacağım.»Yurt dışındaki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi vermek istemeyen Nükhet Duru yurt içinde de boş durmak niyetinde olmadığını belirtiyor. Bugünlerde «Nükhet Duru 81» adındaki uzunçaları, piyasaya çıkacak olan sanatçı, diğer tasarılarını da yurda döndükten sonra gerçekleştirecek, Nükhet Duru, yurt içindeki tasarılarını anlatırken de bazı şeyleri gizli tutuyoar. Örneğin «Bir projem var» diyor. Ancak bunu açıklamak istemiyor. Projesini sır olarak saklamasının nedenini ise şöyle belirtiyor:

«Bugüne kadar ne yaptıysam hemen taklit edildi. Örneğin Türkiye’de sahnede shovvu ilk ben denedim. Ardımdan birçok sanatçı da bu tür çalışmalar yapmaya başladı. Müzikalle ilk kez ben sahneye çıktım, hemen yaygın hale geldi. Aslında bu benim için bir övünç kaynağı ama, bu projemin de taklit edilmesini istemiyorum. Bu yüzden içeriğini saklıyorum.»

Geçen yıl sürekli olarak çalıştığını belirten Nükhet Duru, Paris dönüşü yapacağı işler hakkında da şunları söylüyor:«Geçtiğimiz yıl durup dinlenmeden çalıştım. Herkesin müzikal yaptığı dönemde ise, dinlenmeyi ve düşünmeyi tercih ettim. Şimdi temmuz ayında bir resital vermek istiyorum. Resitalin masraflarının çok olmasından dolayı fazla para getireceğini sanmıyorum ama, türüm resitale çok müsait olduğu için iyi bir çalışma olacağına inanıyorum. Ayrıca bir de stüdyo açmaya karar verdim. Burada hem kendi plaklarımı dolduracağım, hem de plak yapmakta güçlük çeken arkadaşlarıma yardımcı olacağım.»

Sözlerinden de anlaşılacağı gibi hem yurt dışında, hem de yurt içinde duraksamadan çalışmak niyetinde olan Nükhet Duru, geçtiğimiz hafta içinde tekrar Paris’e döndü ve araştırmalarına devam etmeye başladı. Yapacağı bütün çalışmaları bir plan dahilinde hazırlanan sanatçının kararlarını ne derecede gerçekleştireceğini ve ne derece başarılı olacağını zaman gösterecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-19-sayisi)

07.10.2020 15:09

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar