Menü

Nükhet Duru

Nükhet Duru, bu yıl sanat hayatında 14. yaşını sürdürüyor. Sahneye çıktığı 1970 yılından 1976 yılına kadar gününün tarzına uygun, güzel sesli bir şarkıcı olarak çalışan Duru, 1976 yılından sonra düşündüğü değişimleri gerçekleştirmeye başladı.Aradığı, yabancı bestelerin Türkçe sözlerle söylenişi değildi. O kendine özgü bir müzik yaratmak, kendine yazılan şarkıları söylemek, repertuvarını kendisi yapmak istiyordu. Daha açıkçası Türk bestekarlarının bestelerini istiyordu. Ve aradığı yolu 1977 yılında buldu. “Dostluğa Davet” ve “Anılar” adını bütün yurda duyurmuştu.

Eriştiği şöhret, gazino ve gece kulüplerinden yağan teklifler Nükhet Duru’yu yolundan çeviremeyecek, genç sanatçı müziğinden ödün vermeyecek, başkalarının okudukları şarkıları söylemeyecekti. Onun şarkılarında ruhsal sorunlar, duygusallık, insanlarla bütünleşme, dertlere ortak olma, kendine has yorumla daima ön planda yer alır…Daima, iyiyi, güzeli, yeniliği arayan Duru, müzikaller devri açılınca da en öndedir. “Merhaba Müzik”, “Ve On Yıl Geçti”, “Saz mı Caz mı?”

Duru’nun cesareti ile büyük yankılar uyandırır, geniş seyirci kitlelerine yıldızları ulaştırır.

Karmen” projesi ancak yürekli bir sanatçının yüklenebileceği bir olaydır. Nükhet Duru buna da “Evet” der. Ve şarkıcılığının ötesinde, tiyatro yeteneğini kanıtlayan bu rolü üstlenir. Duru, işte 339, Karmen olarak huzurlarınızdadır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/san-program-dergisinin-1984-tarihli-3-sayisi/)

22.02.2021 18:13

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar

  • Yayınlandı: 2 Aralık 2015 04:20

    Deniz Bulutöte

    Değerli yorumcu, her zaman döneminin ötesinde olmuş; bu yüzden de Türk Pop Müzigi'nin kilometre taşlarından belki de en önemlisi olmayı başarmıştır. Yaptıkları ve başarıları, yapacaklarının teminatıdır diye düşünüyorum.
  • Yayınlandı: 14 Temmuz 2016 14:10

    Uğur Bektaş

    Daha halen Nükhet Duru isminden söz ettiriyo