Menü

Nur Yoldaş, Umduğunu Bulabilecek mi?

SON günlerde sık sık radyolardan yükselen bir ses, «Sultanı Yegah» diyor. Sözleri Atilla İlhan’ın, bestesi Ergüder Yoldaş’ın olan bu parçayı seslendiren Nur Yoldaş, «Bu parçanın sevileceğini biliyordum. Çünkü büyük bir özenle çalıştık ve ‘Sultanı Yegah’ doğdu.» Nasıl doğduğunu ve hangi amaçla plak yapıldığını da yine Nur Yoldaş’tan dinleyelim:«Atilla İlhan’ın ‘Sultanı Yegah’ adlı şiirin sözleri eşim Ergüder’in de, benim de çok hoşuma gitti. Uzun uzun düşündük ve günümüz Türk Musikisi özelliklerinden kaynaklanan bir beste ile bu sözleri tamamlamaya karar verdik. Ergüder, besteyi tamamladığı zaman, sözle müziğin gerçekten birbirini tamamladığını, bütünleştiğini gördük.»

Bir ay önce Öncü Plak etiketiyle piyasaya çıkan «Sultanı Yegah» adlı 45’liğin yorumcusu Nur Yoldaş, yaz ayları içinde «Disko Segah» adını taşıyacak bir de LP hazırlayacağını söylüyor. Sonra da şöyle sürdürüyor konuşmasını:

«Amacım, toplumumuza yelpazesi geniş bir müzik getirmektir. Batı Müziği kalıplarına uyum sağlayabilen her makamı denemekte fayda var… Türk Müziği’ndeki çeşitli makamları tek tek Batı Müziği’ne uyarlayarak Türk Müziği’nin geniş bir sentezini yapacağım.»1956 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Nur Yoldaş, 8 yaşında Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. Daha sonra İstanbul Radyosu Deneme Eğitim Yayınları’nda görev aldı. Yıllarca Anadolu folkloru üzerinde çalışmalar yaptı. 1978 yılında Ergüder Yoldaş’la dünyaevine giren Nur Yoldaş, şu günlerde «Sultanı Yegah» adlı parçayla başarılı bir çıkışa hazırlanıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-22-sayisi)

26.11.2020 04:02

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar