Menü

Nuran Aksoy Akıllandı mı?

Nuran Aksoy Akıllandı mı?Renkli bikinisinin askılarının düzeltip, yan gözle bize baktı:

– Nasıl beğendiniz’mi? Kendim diktim… Tam kırk liraya çıktı… Beyoğlunda’ki mağazalarda 150 liraya satılıyor. Sonra becerikliliğinde emin olarak, koca plaj çantasından, havlu gömlek ve mini bornoz çıkarttı… Hepsi kendi el emeğinin eseri idi.

– Aslında hiç cimri değilimdir ama, bir mayoya 150 lira vermeye kıyamıyorum, diyordu…

Geniş bir bahçe içerisinde, güneşlenen Nuran Aksoy, işte böylesine tutumlu olmuştu. Oysa sinemaya ilk girdiği, günlerde parayı para olduğu için harcıyor ve yarını düşünmüyordu. Bunu söylediğimiz zaman:

– Köprülerin altından çok sular aktı, dedi. Bugün kadar tam 16 tane film çevirdim. Fakat sinemaya girdiğim günden bu yana iki ay hiç çalışmadan boş boş oturduğum, zamanlar oldu… Hele bir ara o kadar bunaldım ki, sinemayı bırakıp, yeniden Almanyaya gitmeye karar verdim.

Sonra işleri düzelmiş ve bu kararından caymıştı, genç kız…

Nuran Aksoy Akıllandı mı?– Şimdi kazandığımı bankaya yatırıyorum, diyordu. ”Sinemanın nankör meslek olruğunu söyliyenlere artık inanmaya başladım. İlk işim biriktirdiğim paralarla bir kat almak olacak… Ondan sanra da, bir küçük araba. Şöyle spor tarafından cici bici bir şey…”

– Sonunda da evlenirsin herhalde…

Dudaklarının ucu ile gülüyor… Ne gözlerinde bir parıltı var ne de yanaklarında gamze… Sanki acı bir şey yemış’te gülümsemek zorunluğunu hissetmiş gibi…

– Evlilik çok uzakta, diyor… Sinemanın çok ötesinde…

Aksoy’a göre mutlu bir evlilik sinemanın dışında mümkün olurmuş… Ve onun için genç kız, evleneceği zaman sinema ile tüm ilgisini keser, yalnızca evinin kadını olmaya çalışırmış… Fakat bunların yanında, evlenmeye hiç mi hiç niyeti yok Nuran’ın… Bugüne kadar bir dolu aşk yaşamış. En realistinden, koyu romantizm düşkününe kadar bir sürü erkek tanımış… Ama yinede aradığı mutluluğu bulamamış… Çünki, erkekler ne kadar romantik olurlarsa olsunlar, yine de Nuran’ın inceliğine hassasiyetine inemiyorlarmış. İşte bu yüzden de, kendi tabiri ile:

– Başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmemiş…

Şimdi bütün romantik aşklara, paydosa demiş, genç kız. Bundan böyle, çalışacak didinecek ve eline geçen parayı, doğruca bankaya yatıracakmış… Ondan sonra da, dediği gib, bir katla arabasını altına çekecekmiş…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-561-sayisi)

 

01.09.2015 10:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:56

    Sinem Selin

    Akıllanmaaaaz