Menü

Nurhan Damcıoğlu Ramazanda Gece Kulübünde

Perde, opera ve tiyatrodan sahneye geçişlerin hızlandığı şu günlerde bu kervana bir yenisi daha katıldı. Bu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu’nun, uçan, havai kız rollerinin oyuncusu Nurhan Damcıoğlu’dur. Evet Nurhan Damcıoğlu, bir gece kulübünün Ramazan için hazırladığı show programında eski Direklerarası’mn kantolarını söylüyor. «Yangın», «Fındık Kurdu», «Yandım», bir süre önce Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosunda zevkle seyrettiğimiz «Zilli Zarife» nin «Kadınlar» isimli kantoları gibi.Üzeri çiçek ve sim işli, içinden, işlemeli sütyeni görünen küçücük, çilek rengi bir elbiseyle sahneye çıkan Nurhan Damcıoğlu hem dans ediyor, hem de eski devrin en popüler kantolarını söylüyor. Damcıoğlu saç tuvaleti ile de 1920’lerin çarliston havasını getirmiş. Peruğunun üzerine taktığı elbisesinin renginde üzeri altın zincirli kadife bir bant kendisine çok yakışmış.

Damcıoğlu 25 dakikalık programında bir dakika olsun yerinde duramıyor. Kantolarının arasına yılların şarkısı «Döktür, döktür» ile «Unutmadı» isimli bir de aranjman katmış.– «Küçükten beri şarkıya, kantolara ilgi duyardım,» diyor. «Sesimin kantolara uygun olduğunu söylerlerdi. İlk defa iki yıl evvel kantoya başlamaya karar vermiştim. Fakat o zamanlar nişanlıydım, nişanlım izin vermedi, kaldı. Bu yıl bir teklif alınca, hemen kabul ettim ve gördüğünüz gibi tiyatrodaki oyunumdan sonra burada showa çıkıyorum.»

– «Sizce tiyatro mu, yoksa show mu daha zor?» diye sordum.

– «Oh, show tabii…» diye cevap verdi. «Tiyatroda esere başlıyorsunuz akıp gidiyor. Burada öyle değil kil…»Kanto için ders almamış, dansları için daha evvel yaptığı bale öğreniminden faydalanmış, showda kullandığı figürleri ise Şehir Tiyatrosu’nun dans öğretmeni Nazif Beyden öğrenmiş. «İleride Şevkiye May ve Asuman Arsan’dan yeni kantolar öğreneceğim,» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

09.01.2021 00:38

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:48

  MÜSLÜM KOŞAN

  Sitede bu haberleri okudukça çıkamıyorum resmenn. eski haberlerde ayrı bir güzelmiş.
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:54

  Eylül Arif

  ramazanda gece kulubu mu
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:54

  Sinem Selin

  gözümden düştün nurhan..