Menü

Okay Temiz ile Müzik Konuştuk

GEÇTİĞİMİZ günlerde İstanbul’da başarılı iki konser veren Okay Temiz ile yurt dışındaki çalışmaları ve «Oriental Wind» üzerine konuştuk.

– Sayın Temiz, kaç yıldır yurt dışında sürdürüyorsunuz müzik çalışmalarınızı?

«18 senedir dünyanın çeşitli ülkelerinde, şehirlerinde sürdürüyorum çalışmalarımı. Ve 18 senedir hiç ara vermeksizin her sene Türkiye’ye gelip iki konser veriyorum.»– Bu konserler, masraflarınızı karşılıyor mu?

«İnanın bir kere bile zarar etmeden dönmedim yurt dışına. En fazla kaybım 1976 yılında olmuştu. 220.000 lira zarar etmiştim.»

– Buna rağmen her sene Türkiye’ye gelmeyi nasıl göze aldınız?

«Bir yerde vatanımı, dostlarımı görme arzusu, bir yerde de her sene yeni bir umut… Müzikte yeni bir hareketle karşılaşacağım umuduyla geliyorum Türkiye’ye.»– Böyle bir hareketle karşılaşabiliyor musunuz?

«Yok canım. Fakat ben bundan müzikseverleri, özellikle gene müzikseverleri sorumlu tutmuyorum. Bu işte plak yapımcılarının önemli rolü var. Gençlik istediği müziği ancak konserlerde bulabiliyor. Avrupa’da, Amerika’da bir ‘disco’, yerini yepyeni olaylara bırakmışken biz hala ‘diseo’da ısrar ediyoruz. Bir İstanbul Festivali’ne çağrılan yabancı sanatçıların arasına bizim müziğimizi de tanıtacak Türk müzisyenleri sokulamaz mı? Biz kendi değerlerimizin farkında değiliz. Ben Bombay Festivali’nde şunu gördüm. Adamlar sabah 10’dan akşam 6’ya kadar kendi müziklerini lanse ediyorlar.»– Peki beraberinizdeki cazcıları nasıl seçiyorsunuz?

«Güney Amerika, Hindistan ve diğer şark ülkelerinden esintiler taşıyan ‘Orient’ türü son zamanlarda büyük izleyici buldu. Bununla orantılı olarak bunu icra eden müzisyen sayısında da artış oldu. Ben bu müzisyen arkadaşların arasından seçiyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-4-sayisi)

05.10.2020 18:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar