Menü

Olaylı Çift Richard Burton-Liz Taylor

Olaylı Çift Richard Burton-Liz TaylorMasallar genellikle sevgililerin birbirlerine kavuşmalarıyla mutlu bir şekilde sona erer. Fakat günümüzün yaşanmış masalları nedense sevgililerin birbirlerine kavuşmalarıyla pek sona ermiyor. Hatta asıl macera bundan sonra başlıyor. Mesela çağımızın modern aşıkları Richard Burton ile Elizabeth Taylor’un tıpkı bir masala benzeyen hayatlarını alalım. Birbirini seven bu iki insan, hayatlarını birleştirmeye karar verdikleri zaman dedikoduların sona ereceği sanılmıştı. Fakat tahminler tutmadı. Hakkında söylenenler evlendikten sonra daha da dallanıp budaklandı. Her Allahın günü Burton çifti dünya basınını şu veya bu sebepten meşgul ediyor. Burton efsanesi üzerine söylenecek bir söz kalmadığını sandığımız bir sırada öyle bir olay patlak veriyor ki, karı – kocanın geçmişi, geleceği bilmem kaçıncı defa gözler önüne seriliyor, eski sevgililer, yeni dostlar birer, ikişer gazete, dergi sütunlarında arzı endam ediyor… Bu, bu ayın başında da böyle oldu. Elizabeth Taylor hakkında ortaya atılan bir iddia ve Richard Burton’un çevirmeye başladığı yeni bir filim sinema dünyasını bir anda karıştırdı, allak bullak etti.

Elizabeth Taylor, Mia Farrow ve Robert Mitchum ile beraber çevirdiği «Gizli Tören» isimli filmi tamamladıktan sonra Las Vegas kumarhanelerine ait bir filim çevirmek üzere hazırlığa başlamıştı. Filmin normal olarak Las Vegas’ta çevrilmesi beklenirken Elizabeht’ in isteği üzerine Paris’te Las Vegas dekorunun hazırlanması Amerikaıları pek kızdırdı. Herkes Elizabeth Taylor’un bu davranışı için, «Bu, düpedüz vergi kaçakçılığıdır,» diyordu… Gerçekten de Elizabeth Taylor, şu son birkaç yıl içinde çevirdiği on bir filimden ancak bir tanesini «Hain Kurttan Kim Korkar?» ı Amerika’da çevirmişti. Diğerlerinin de konuları Amerika’da geçtiği halde Avrupa’da çalışmayı tercih etmişti.

Olaylı Çift Richard Burton-Liz TaylorElizabeth Taylor hakkındaki ithamlar dallanıp budaklanırken bu sefer Paris’ten gelen bir haber, gözlerin Richard Burton’a çevrilmesine yol açtı. Özellikle kadınların hayran oldukları Richard Burton «Merdivenbaşı» filminde cinsi sapık bir berberi canlandıracaktı.

Cinsi sapık berber rolündeki Richard Burton, kadın seyircilerin tanıdıkları Richard Burton’dan çok, ama pek çok farklıydı. Ünlü aktör bu filim için yetmiş altı kilodan seksen beş kiloya çıkmıştı. İçkiyi bırakmıştı. Rolünü iyi oynayabilmek için de aylardan beri cinsi sapıkların davranışlarını tetkike koyulmuştu.

Richard Burton gazetecilere, »Beyazperdede bir cinsi sapık olarak seyircinin karşısına çıkmak için her şeyden önce normal bir insan olduğumu ispat etmem gerekmişti,» dedi. «Yıllardan beri de bunu ispat etmeye çalışmakla meşguldüm ve öyle zannediyorum ki ispat ettim de… Bu filmimdeki rolüm, şimdiye kadar çevirdiklerime hiç benzemiyor, onun için çok mesudum. Eski filimlerimdeki oyunlarımı tekrarlamak beni son derece sıkıyordu.»

Ünlü aktör, karısının «Gizli Tören» filminde cinsi sapık bir genç kadını canlandırmasından ilham alıp mesleki bakımdan ondan geri kalmadığını ispat etmek için «Merdivenbaşı» nı çevirmeyi kabul etmişti. Filmin çekimi başlamadan önce aktörün meneceri onu bu kararından vazgeçirmek için bir hayli uğraştı, hayranlarının bu durumdan hiç hoşlanmayacaklarım ima etti ama, Richard Burton bunların hiç birine kulak asmadı. Herkesin gözünün daima Burton’ların üzerinde olmasını sağlamak Richard Burton’un çok önem verdiği bir şeydi. Ve bunu temin etmek için de arada sırada böyle değişikliklere ihtiyaç vardı…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

10.08.2019 23:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:48

  Lale Kamacı

  Hülya Avşar - Kaya Çilingiroğlu içfti bence bunlar :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:49

  Anıl Dündar

  Yok yok murat dalkılıç - merve boluğur hahahaha
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:49

  Selim Kutu

  bence rapaiç - lazetiç ikilisine daha cok benziyor...
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:49

  Nuri Arslantaş

  ronaldo - messi ikilisi daha bi andırıyor sanki ne dersiniz..
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:27

  OZAN YURT

  kafanız güzelmiş güle güle kullanın