Menü

Ömercik’i Tanıyalım

Ömercik'i TanıyalımBir setindeydik. Öğle tatilinden faydalanarak, filimde rolü olan artistlerden biriyie röportaj yapıyorduk. Etrafımız meraklı gözlerle çepeçevre kuşatılmış: Bir taraftan resim çektik, bir taraftan konuştuk. Laf lafı açtı ve sonunca gelcik evlilik konusuna… Tuttuk, her bekar artiste sorduğumuz soruyu ona da sorduk «İleride evlenmeyi düşünüyor musunuz?» dedik. Önce bir durakladı, uzun uzur düşündü, «Evet, tabii ki düşünüyorum,» cevabın! yapıştırdi. Bu cevabı alır almaz ikinci klasik soruyu da sorduk: «Peki, idealinizdeki tip?»

«Efendim, anlayamadım.»

– «Yani nasıl bir kızla evlenmeyi düşünüyorsunuz?»

– «N’ebileyim ben. Bana kim yakışırsa onunla evlenirim.»

Birden bir kahkaha tufanı koptu. Etrafımızda toplanıp konuşmamızı dinleyenler kasıklarını tuta tuta gülüyorlardı. Aslında pek de haksız sayılmazlardı yaaa, çünkü biz bu defa henüz 10 yaşında olan küçük bir yıldızcıkla, Ömercik’le röportaj yapıyorduk. Haydi bakalım şimdi siz siz olun da 10 yaşındaki bir çocuk, «Nasıl bir kızla evlenmeyi düşünüyorsunuz?» sorusuna ciddi ciddi, «Bana kim yakışırsa onunla,» diye cevaplandırınca gülmeyin bakalım.

Ömercik’in asıl adı Ömer Dönmez. Halen Maçka ilkokulunun dördüncü sınıfında okuyor. Babasının adı Cengiz Dönmez, annesinin ise Gülsen’miş. Babası şekercilik yapıyormuş. Ömercik sinemaya SES yarışmaları yoluyle girmiş. 1965 yılında SES’in «Çocuk Yıldız Yarışması» nda finalist olmuş ve o yıl «Sevgim ve Gururum» adlı filimle sinemaca adımını atmış. Bugüne kadar tam 21 filimde rol almış, içlerinden en çok «Hırsız Prens» le «Cilalı ibo, İstanbul Kaldırımlarında» yı beğeniyor. Artistler arasında her büyük yıldız gibi pek ayrım yapmıyor. Yapmıyor ama Ediz, Tamer ve Cüneyt «abi» teriyle, Türkan, Esen ve Hülya ablalarını diğerlerinden bir parmak fazla seviyor. Büyüyünce mimar olmak istiyor ve hemen, «Tabii filim de çevirmek isterim. Yani hem artist, hem mimar olmak istiyorum,» diye ekliyor.

Ömercik'i TanıyalımYemeklerden pilavı, pirzolayı, bifteği ve tavuğu çok severmiş. En sevdiği spor ise futbol. Koyu bir Beşiktaşlıymış. Futbolcu olarak en beğendiği de «Aslan Sanlı» ymış! Şimdilik yaşı icabı maçlara gidemiyormuş ama, büyüyünce Kara Kartal’ların hiç bir maçın kaçırmayacakmış…

Sapsarı saçlı, masmavi gözlü, şirin mi şirin Ömercik’in Ayşecik’in teyzesinin oğlu olduğunu bilmem biliyor muydunuz? Biz onu bildiğimiz için sormadık, ama merak edeceğinizi tahmin ettiğimiz başka bir şeyi sorduk. Biliyorsunuz Ömercik bir taraftan filim çeviriyor, bir taraftan da okuyor. Acaba iki «iş» i bir arada nasıl yürütüyordu. Sonra Ömercik gibi 10 yaşında bir çocuk acaba filim setlerine yalnız başına mı gidip geliyordu? Kendisine bunu sorunca şunları anlattı:

– «Beni setlere hep Salvet nine getirip götürür. O gelmezse dayım, annem veya akrabalarımdan biriyle geliriz. Filimlerimi daha çok yaz aylarında çeviriyorum. O zaman da okullar tatil oluyor zaten. Kışın çevirirsem benim sahnelerimi hep okul saatlerinin dışına alıyorlar.»

Ömercik şöyle bir oturdu, düşündü ve sonra da ekledi, «Binde bir de öğretmenden izin alıyoruz.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-44-sayisi)

10.08.2019 22:51

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:58

  Gizem Ersoy

  ne tatlı cocuktu he :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:59

  Selim Kutu

  bu cocugu kıskanarak geçti cocuklugum...
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:59

  Hasan Baglamacı

  hahaha bende cok kıskanırdım
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:28

  MEHMET ŞEN

  bu yaşlarda oyunculuk yapmak vardı bee :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 12:54

  AYDIN AK

  sonradan trafik kazasında gözünü kaybetti çok üzülmüştüm