Menü

Rita Tushingham Adını mı Değiştiriyor?

DELİKANLI arkadaşına, «Biraz önce gazinoda tıpkı bizim Beatle’ların Ringo’suna benzeyen bir kız gördüm,» diyordu. «İkiz kardeş olsalar belki birbirlerine kadar benzemezlerdi. Hatta bir ara gidip soracak oldum, sonra vazgeçtim.»

İRita Tushinghamngiliz asıllı genç yıldız Rita Tushingham’ı sadece yabancılar değil, yakınları da Beatle’ların Ringo’suna benzetiyorlar. Hatta geçenlerde genç kadına Beatle’larla beraber bir film bile çevirmesi teklif edildi. Kamera karşısında her türlü kılığa girmekten çekinmeyeceğini söyleyen Rita da Ringo’ya benzetilmesine içerleyecek yerde aksine seviniyor.

Rita Tushingham, son günlerin en çok sözü edilen yıldızlarından biri. İlk filmi «A Taste of Honey» (Bal Tadı)nı üç yıl önce çevirmiş. Bu film çok beğenilmekle beraber Rita’nın rolünde tesadüfen başarı sağladığını, kısa bir süre içinde unutuluvereceğini ileri sürenler çoğunluktaydı. Öyle ya, Rita Tushingham, iri gözleri, ince vücuduyla hiçbir zaman bir cinsi cazibe kıraliçesi olamayacaktı. Üstün bir dramatik kabiliyeti olduğunu söylemek de güçtü. Bu durumda olan bir kimsenin yüzlerce sinema yıldızı arasında sivrilmesi çok zor, hatta imkansızdı.

Rita Tushingham’ı ikinci defa şöhrete ulaştıran film, geçen yıl Venedik Film Festivali’nde derin yankılar uyandıran «The Girl With Green Eyes» (Yeşil Gözlü Kız) dır. Rita, bu filmde başrolleri İngiliz aktörü Peter Finch ile paylaşmıştı. Genç yıldız «Teste of Honey» de yarattığı tipe hiç uymayan bu rolde de başarı sağlayınca bir zamanlar onun aleyhinde bulunanlar, susmak zorunda kaldılar. Rita Tushingham gerçekten iyi bir artistti. Her çeşit rolde rahatça oynayabileceğini de bu yıl Cannes Film Festivali’nde birinciliği kazanan «Knack» isimli filmdeki başarısıyla ispat etti. Şimdilik daha ziyade komik karakterler canlandıran Rita Tushingham, kendisine verilen rollerde ayırım yapmıyor. Genç kadının cinsi cazibe kıraIiçeliğinde de gözü yok. Günlük hayatında, sade kıyafetleri tercih ediyor. Diğer meslektaşları gibi aynanın karşısına geçip saatlerce süslenmekten de hoşlanmıyor. «Bir insan şu veya bu sebeplerle dış görünüşünü değiştirmeye kalkması çok saçmadır,» diyor.

Rita TushinghamRita Tushingham’ı en fazla kızdıran husus, zaman zaman filmcilerin onun ismini beğenmeyip değiştirmesini teklif etmeleri. Genç yıldız, «Ben Rita Tushingham olarak doğdum ve gene öyle öleceğim. Benim ismimi beğenmiyorlarsa, iş vermesinler,» diyor. Televizyon fotoğrafçılarından Terry Bicknell ile evli olan yıldızın bir de küçük kızı var. Film çevirmediği zamanlar, doğduğu şehir olan Liverpool’da küçük bir apartman dairesinde oturuyor.

Son olarak «Doktor Jivago» filminde önemli bir rolde oynayan Rita, Beatle’larla ilk fırsatta film çevireceğini açıklarken memnun memnun gülümsüyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-25-sayisi)

31.08.2015 16:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:01

    Şennur Özbek

    ismi güzel niye değiştirmeyi düşünüyomş ki