Menü

Operanın Yeni Soluğu Sevda Ayhan

Operanın Yeni Soluğu Sevda AyhanRichard Strauss, «Salome» operasını güzel dans edebilen, zarif, hayat dola bir soprano için yazmıştı. Besteci eserin önemli noktalarından birini de, kreograflara bırakıp başroldeki sopranoya on dakikalık bir de dans görevi vermişti. Dans ve müzik kabiliyetini birlikte toplayan bir soprano bulunamadan Strauss öldü. Hatta bestecinin ölürken, «ömrüm hayalimdeki sopranoyu aramakla geçti. Şişman, çirkin sopranolar benim Salome’mi hiç bir zaman canlandıramaz,» dediği söylenir.

Ünlü bestecinin ölümü üzerinden yıllar geçtikten sonra, Ankara Devlet Operasında, Sevda Aydan isimli genç bir soprano, Salome rolünde oynuyor ve bütün kritikler onun için şöyle diyorlardı:

– «İşte Ricbard Strauss’un aradığı güzel sesli, güzel vücutlu balerin Salome.»

Aradan yıllar geçti. Sevda güzel sesiyle ülkeler dolaştı. Avrupalı’lara «Türkiye’de de opera varmış,» dedirtti. Billur sesi herkesi büyülüyordu. Nihayet bir gün İstanbul’da bir gece kulübünde şarkıcılık yapmaya başladığı duyuldu. Kritikler bu sefer de onun için: «İşte İtalyan Anna Moofo’dan sonra hem operada, hem hafif müzikte çalışan tek isim,» diyorlardı.

Sevda Aydan hafif Batı müziğine atılınca kimse şaşırmadı. Zira sanatçı şantöz olarak sahneye çıkmadan önce her gittiği gece kulübünde mikrofona çağrılır, Napoliten şarkılar söylerdi. Bir gün, menejeri Erkan Özarman’ın aklına onu popüler müzik şarkıcısı yapmak geldi ve bu yaz Sevda Aydan Fenerbahçe’de yazlık bir kulüpte bu alanda ilk defa profesyonel oldu.

Operanın Yeni Soluğu Sevda AyhanSevda Aydan programına Napoliten şarkılarla başlıyor, «Kalinka», «Moskova Geceleri» gibi slow’lardan sonra, günün sevilen şarkılarına geçiyor: «Nel Sole», «İspanyol Meyhanesi», «Aç Aç Kolların», «Misket»… Nihayet «Oçi Çomiya» (Siyah Gözler) ve mikrofonsuz söyleyen bir şarkıcı: Sevda Aydan.

Sevda Aydan bugün 34 yaşındadır. Evlidir. Ege ve Efe isminde iki oğlu vardır. «Oğullarımı en az opera kadar severim,» der. «Fakat onların müzikle ilgilenmemesi benim en büyük üzüntümdür. Biri jet pilotu olmak istiyor, diğeri de futbolcu. Gayet güzel meslekler bunlar, ama opera bambaşka…»

Söz operadan açılınca hemen coşuyor «En büyük aşkım operadır, benim,» diyor. «Ondaki asaleti hiç bir yerde bulamıyorum. Gece kulüplerinde sahneye çıkıp da on, on beş şarkı söylemek isterim. Ben halktan geldim, halk çocuğuyum. Halkın içinden gelenlerin, kendilerini bu mevkie getirenlere hizmet etmeyi hiç bir zaman unutmamaları gerektiğine inananlardan biriyim. En büyük vazifem de halkı eğlendirmektir.»

Sevda Aydan İstanbul gece kulüplerinde çalıştığı süre içinde bir hayli para kazandı. Ama kazandıklarının çoğunu elbiselere yatırmış. Gece kulüplerinin loş ışıklı sahnelerinde giyebilmek için gardırobunu yenilemiş… Siyah tuvaletler, maviler, beyazlar… «Şarkıcı olmak, operada çalışmaktan kolay, ama şu elbise derdi yok mu? Her gece aynı elbiseyi giymek de olmaz ki. Ne yaparsınız, gülü seven dikenine katlanır.» Ünlü sopranonun şantöz olması, müziğimiz için sevinilecek bir olay. Hele sinema yıldızlarının mikrofonları istilla ettiği şu günlerde…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-37-sayisi)

10.08.2019 22:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:34

  Burcu Semiha

  ne itici bir yüzü var
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:29

  HASAN YÜNCÜ

  avrupada ülkemize temseil etmiş daha tipine bakılmaz
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:30

  SUZAN İLERi

  başarılı bir sanatçıydı gerçekten avrupaya sesimizi duyurmuştu
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:30

  AHMET SEZEN

  hiç acımamış basmış paraları kıyafete :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:31

  NUR HAYAT YÜZEN

  kadınlık iç güdüleri böyle yaptırır her zaman kıyafete verirsin parayı :D:D