Menü

Orhan Gencebay İle Şarkıcı Biricik Şaibesi

BUNDAN 7 yıl önce Orhan Gencebay’la ilk kez orada iken Biricik, büyük bir heyecan yaşıyordu. Gerçi müzik dünyasına iddialı olarak girmiyordu ama iyi ürünler vermek istiyordu. Üstelik Orhan Gencebay ona iyi bir sesi geliyorsa yardım edeceğini söylüyordu. Biricik’in ilk plağı satışa çıktı. Bunu bir başkası izle ve arka arkaya tam beş plak yaptı küçük kız. Bu arada seveceği bir erkekle tanışmış, onunla evlendi, ancak evrimi sanatını olumsuz bir şekilde etkilemeye başladım ve unutulmaya yüz tuttu, sonunda eşinden ayrıldı. Tek, başına Anadolu’da, barda, pavyonda olmuş. Ardından Londra ve Almanya’da sahneye çıktı. Ama Orhan Gencebay’la hepimizin yürediği çalışmayı özlemini duyuyordu.«Pişirmek ama ona gitmeye cesaret edemiyorum» diyor Biricik ve hemen ekliyor:

«Orhan Gencebay’la ilk çalışmaya başladığım zaman bana cok güvenmiş ve yardım etmişti. Ama ben söz vermeme rağmen bazı plakları yapmadan ayrıldım. Sonra bu yaptığıma çok pişman oldum, fakat iş işten geçmişti.»

Daha sonra tüm cesaretini toplayarak tekrar Gencebay’ın yanına gitti ve yine ondan yardım istedi, Orhan Gencebay da kendisine destek olacağını, söyleyince hemen çalışmalara başladılar.

Orhan Gencebay’dan başka Mustafa Sayon, Selahattin Cesur’un ve Rıfat Şanlıel’in parçalarından oluşan Biricik’in ikinci uzunçaları, bir süre sonra tamamlanıp satışa çıkacak. Orhan Gencebay ise şunları söylüyor:«Biricik’in çok güzel bir sesi var. Dört yıl önce plak çalışmalarına ara vermesi sakıncalıydı ama şimdi de iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum. Eğer terslikler olmazsa her yıl iki plak yapmayı düşünüyoruz.»

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-19-sayisi)

26.09.2020 19:37

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar