Menü

Orhan Gencebay Kararlı

ORHAN Gencebay’la yapılan tüm röportajların değişmeyen ortak yanları vardır. Önceden belirlenen röportajın konusu ne olursa olsun, mutlaka o konunun dışına çıkılır. Çeşitli konulardan söz edilir, laf lafı açar, sonunda ilginç bir konuda yoğunlaşır sohbet…

Nitekim bu röportajımızda da böyle oldu. Uzun bir sohbetten sonra ortaya İlginç bir konu çıktı. Biz sorularımızı sormaya hazırlanırken, Orhan Gencebay şöyle konuşuyordu:«Uzun yıllardan bu yana gerçekleştirmeyi düşündüğüm büyük bir amacım var. Bir «Müzik Okulu» açacağım. Türk Müziği’ni en ince ayrıntılarına kadar sağlıklı bir şekilde öğretecek bu okul için, gerekirse tüm servetimi ortaya koyabilirim…»

Evet, Orhan Gencebay aynen bunları söylüyordu. Şimdi siz, eğer Orhan Gencebay’ın öğrencisi olmayı gerçekten çok istiyorsanız, bir süre beklemeniz gerekecek. Çünkü arabesk dünyasının bu ünlü ismi, biraz zamana ihtiyacı olduğunu söylüyor ve sürdürüyor konuşmasını:«Bugün müzik öğreten mevcut müesseselerin belli bir görüşte eğitim yaptığını ve belli kurallardan ayrılmadıklarını görüyoruz. Hepsi belirli kalıplaşmış bir acıda kalıyorlar. Oysa benim açmayı düşündüğüm «Müzik Okulu»nda her şeyden önce özgür bir çalışma ortamı olacaktır. Müzikte her tür yoruma açık bir eğitim sisteminin yer alacağı bu okul, müzik dünyamıza sayısız yetenekler kazandıracaktır. Bugün de binlerce yeteneğin olduğuna inanıyorum. Ancak bunların ortaya çıkması için gerekli olan ortam şu anda yok. İşte ben bu ortamı, açacağım «Müzik Okulu» ile sağlamış olacağım.»

Bu kez de sözü sahne olayına getiriyoruz. Orhan Gencebay, «Ortalıkta bu yıl İzmir Fuarı’nda sahneye çıkacağım söylentileri dolaşıyor. Çıkabilirim, ama bir şartla» diyor. O şartın ne olduğunu ise yine kendisi anlatıyor:«Bu yıl sahneye çıkamam… Gelecek yıl belki çıkabilirim. Ancak bunun için bir şartım var. Bugün plak piyasasını allak bullak eden bir korsan kasetçilik sorunu var. Resmi Gazete’nin son sayısında «Telif Hakları» ile ilgili maddelere rastladık. Sanıyorum bu konu, çok yakın bir zamanda mecliste gündeme gelecektir. İşte benim sahneye çıkış şartım buradan kaynaklanıyor. Korsan kasetçilik sorunu çözülürse sahneye çıkmam… Yok eğer bu soruna bir çare getirilemezse, o zaman sahneye çıkmaktan başka hiçbir yolum kalmıyor… Dilerim bu sorun ciddi bir şekilde ele alınır, bizler de rahat ederiz.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-34-sayisi)

06.10.2020 17:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar