Menü

Orhan Gencebay’ın Spor Tutkusu

SPOR adaleyi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda beynin bütün fonksiyonlarını da güçlendirir, dolayısı ile iradeyi ve mantığı sağlamlaştırır.» Orhan Gencebay birbirinden ağır halterleri kaldırır, bisiklette pedal çevirip ter atarken, bir yandan da bunları söylüyordu. Sanatçının periyodik spor çalışmasını yaptığı aletli jimnastik salonunda bir yandan resim çekiyor, bir yandan da spor üzerine söyleşiyorduk.

Orhan Gencebay, pek çok sinema sanatçısında bile olmayan atletik bir yapıya ve fiziğe sahipti ve bunu sürekli spor yapmayaa borçlu olduğunu söylüyordu. Sanatçı sporla çocukluk yıllarından bu yana devam edegelen ilişkisini şöyle anlattı:«Samsun’da ortaokul ve lise sıralarında 5-6 yıl aralıksız vücut estetiği ve güreş çalıştım. Kondisyonum çok iyiydi. O yıllarda biraz da Jiu-Jitsu çalıştım ama, o zamanlar Uzakdoğu sporları ülkemizde henüz çok yeni idi. Bu yüzden o yönde pek fazla gelişemedim. Her zaman çok yürür ve çok koşardım. Bu, sadece bana özge bir davranış değildi. O yıllarda Samsun’da gençliğin yüzde 70’i şu veya bu şekilde sporla uğraşırdı. Samsun’da spora böylesi bir eğilim duyulmasında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramları’nın da büyük etkisi oldu. Hepimiz Atatürk’ün ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’ sözüne uygun olarak spor yapardık. İstanbul’a geldikten sonra do bir süre spor çalışmasını jimnastik salonlarında sürdürdüm. Daha sonra birkaç yıl ara verdim. Şimdi bu araya çok pişmanım. Çalışmalara yeniden başladım. Umarım kısa bir süre sonra form tutacağım.

«Tabii birkaç yıl ara verdikten sonra birçok harekete çok daha hafifinden başlamak zorunda kaldım. Örneğin, yoğun olarak spor yaptığım yıllarda 100 kilonun üzerindeki halterleri fazla zorlanmadan kaldırabiliyordum. Ancak, şimdi bunun yarısını bile kaldırırken oldukça zorlanıyorum. Ama, dediğim gibi yoğun bir çalışma ile kısa sürede eski formuma kavuşacağımı sanıyorum.«Ben sporu yalnız adale güçlendirmek olarak görmüyorum. Spor aynı zamanda beynin bütün fonksiyonlarını arttırır, dolayısı ile iradeyi ve mantığı sağlamlaştırır… Hele gençlerimizin o büyük enerjilerini kötü şeyler harcamalarındansa, kendilerine bu enerjilerini spora harcayacak olanakların sağlanmasının çok yerinde olacağını düşünüyorum. Gençliğin enerjisini olumlu yönde harcayabileceği, deşarj olabileceği bir yoldur spor… Yalnız gençler için değil, ileri yaşta insanlar için spor, birçok hastalığı önleyen, sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sağlıyan önemli bir etkendir. Aynı zamanda estetik olarak da kişinin olumlu bir görünüm almasını sağlar. Şu anda ben daha çok aletli jimnastik çalışıyorum ama, bu söylediğim yararların meydana gelmesi için bünyeye ve yaşa göre sadece koşmak veya yürümek bile yararlı olabilir.»

Orhan Gencebay, bunları söyledikten sonra yeniden irili – ufaklı halterlerle çalışmaya, yayları çekmeye, bisiklette pedal çevirmeye koyuldu. Arabeskte olduğu gibi sporda da krallığını ilan eden sanatçının konsantrasyonunu bozmamak için, onu çalışmaları ile başbaşa bırakıp sessizce salondan ayrıldık.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-22-sayisi)

07.10.2020 14:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar