Menü

Orhan Günşiray Filiz Akın’a Fal Baktı

Filiz Akın çeşitli meziyetleri olan bir artistti. Hoş sohbetti, iyi taklit yapardı, fıkra anlatmaktaki ustalığını yakınları öteden beri söylerlerdi. Fakat fal merakı, göbek atması ilk defa «Yankesici Kız»ın setinde dile geliyordu. Herkes gibi buna Orhan Günşiray da hayret etmişti…KURTULUŞ’ta ahşap bir evdeyiz… Türker İnanoğlu’nun yönetiminde «Yankesici Kız» çekilececek. Bekliyoruz. Işık provası, derken kamera provası da yapılıyor. Oyuncular salonun ortasında yerlerini alıyorlar. Genç rejisör çevresine son bir defa daha göz attıktan sonra:

-«Hazır mısınız çocuklar?.»

-«Evet!..»

-«Kamera!..»ince bir motor tıkırtısı… Zil sesleri… Filiz Akın’ın profesyonel dansözlere taş çıkartacak güzellikte göbek attığını görüyoruz. Üzerindeki basma entari alacalı bulacak… Kulaklarındaki küpeler oldukça iri… Göbek attıkça sağa sola doğru gidip, geliyor… Orhan Günşiray da, üzeri içki dolu masanın kenarında. Gülerek, karşısında rakseden genç kadına bakıyor… Çekilen sahne bir oturak alemi… Orhan Günşiray ve Filiz Akın ise iki çingene… Ayrıca Filiz Akın bu filmde milyoner bir kolejli kızı oynuyor. Aynı filmde iki ayrı tip…

Biraz sonra kamera tıkırtısı kesiliyor. Filiz Akın göbek atmaktan yorulmuş… Türker’e:

-«Dinleneyim biraz… Nasıl başarabildim mi?..» diye soruyor.

Türker memnun, gülüyor:-«Tamam Filiz, istediğim gibi oldu. Şimdi biraz dinlen. İstersen makiyajını da tazele. Öteki elbisen de hazır olsun. Çünkü bundan sonra çekeceğim sahne kolejli kız’la ilgili.»

Filiz Akın makiyajını tazeliyor. Giyeceği elbisesi de hazır. Ama epey de vakit var diğer sahnenin çekilmesine… Canı sıkılıyor… «Tamam buldum» diyor içinden. Yatağın üzerinde oturan Orhan Günşiray’a yaklaşıyor:

-«Faldan hoşlanır mısın Orhan bey?..»-«Fal mı, bilmem, hiç denemedim.»

-«Deniyelim isterseniz?..»

-«İskambil falı mı, yoksa bakla falı mı?..»

-«Hangisi olursa!..»

Çalışılan evde bakla olmadığından, iskambile başvurmak zorunda kalıyor. Şimdi birlikte oturdukları yatağın üzerinde kağıtlar yan yana… Birliler, İkililer, valeler yer değiştirdikçe Filiz Akın konuşmasına devam ediyor:-«Orhan bey,» diyor, «durumunuz hiç de iyi görünmüyor. Yani gönül işlerinizde bir karışıklık olacak.»

-«Karışıklık mı dediniz? Falınızda yanılmıyorsunuz ya?!. Çoktandır uslandığımı herkes bilir.»

-«Çapkınlığınız bütün bunlara rağmen devam ediyor. Çok kısa bir süre içinde hayatınıza, esmer, güzel bir kadın girecek. Bakın, şimdilik meçhul olan bu kadın evlenmek isteyecek. Bana, netice karanlık gibi geliyor.»

Orhan Günşiray önce işi ciddiye almazken, birdenbire meraklanıyor:

-«Evet, evet devam edin, sizi dinliyorum.»

Filiz Akın’ın dudaklarında gizli bir tebessüm:-«Orhan bey, size dememiş miydim durum karışık… Vallahi ortada bir kadın daha var… Sarışın, yeşil gözlü biri…»

Günşiray, büyük bir sabırsızlık içinde… Nihayet dayanamayıp atılıyor:

-«Fal bakma sırası şimdi bende galiba. Ama ben iskambil falından anlamam. Lütfen elinizi uzatır mısınız?»Günşiray uzatılan eli avuçlarına alıyor. Ve tam sözlerine başlıyacağı sıra reji asistanının sesi duyuluyor:

-«Set hazır Filiz Hanım, sizi bekliyoruz.»

Filiz Akın yatağın üzerinde doğrulup, kalkarken:

-«Falıma bakmak kısmet değilmiş Orhan Bey. Sakın meraklanmayın. Hayatınıza ne sarışın, ne de esmer bir kadın girecek. Size şaka yaptım,» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-30-sayisi/)

31.12.2020 22:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:28

    Nuri Arslantaş

    Filiz Akın her zamanki gibi çok güzel