Menü

Orkestralar Geçidi

Türkiye Gazeteciler Sendikası – İstanbul Şubesinin «Müzik Şöleni» 9 mart salı günü Emek Sinemasında «Selim Özen» orkestrası ile başladı. İkinci sanatçı İsveç’ten dönen Ayten Alpman oldu. Faruk Akel Show Orkestrası ve «Telgrafın Telleri» nde postacı kıyafeti ile şarkıyı söyleyen Şefik Uyguner hayli alkış topladı. «Kolejliler» adı ile sahneye çıkan ve yurdumuzda Amerikan folklorunu işleyen tek grup olan Münir, Mürvet ve Gülen üçlüsü şölenin en çok alkış toplayan sanatçıları oldular.İkinci bölüm halk türkülerinin gür sesli okuyucusu Ruhi Su ile açıldı. Onu, solistleri Nevzat Yalaz – Selahattin Tansel’li çift solist ile Vasfi Uçaroğlu Orkestrası takip etti. Metin Ersoy unutamadığını belirttiği kalipsoları ile başladığı şarkılarını hayli ilgi gören İbranice bir parça ile tamamladı. Küçük şarkıcı Cem Yurtbay’a eşlik eden Şerif Yüzbaşıoğlu, şarkıcıları Ayla Dikmen – Selçuk Ural ile alaka çekerken Salim Dündar konserde en çok beğenilen şantör oldu.

ILIK ilkbahar mevsiminin ikinci ayında sizler için izlediğimiz son konser, Türkiye Müzisyenler Sendikası’nın tertiplediği ananevi ORKESTRALAR GEÇİDİ oldu. Beş orkestra ve dokuz solistin katıldığı hanım şantözü Güher Aktürk ile beraber konserde yer alan ilk topluluk İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyon Stüdyosu’nun hazırladığı amatör orkestralar arasındaki yarışmada birincilik kazanan Arı dörtlüsü idi. Maçka Teknik Okulu’nda okuyan dört arkadaşın kurduğu kuartet, daha çok Peppino di Capri’nin ülkemizde sevilen şarkılarını okudu. Bu amatör dörtlünün ardından şehrimizin önde gelen show orkestralarından Vasfi Uçaroğlu ve arkadaşlarını dinledik.Uçaroğlu iki solisti: Selahattin Tansel, Nevzat Yalaz ile artık kanıksanmaya başlayan bir program takdim etti. Ama Uçaroğlu’nun yaptığı bateri solo yine ilgi çekti. Konserin ikinci yarısında: 1961 yılında Orgeneral İrfan Tansel’in emri ile kurulan ve ünlü müzisyenlerimizden Orhan Sezener’in yönettiği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası sahnede yer aldı.

İki alto sax, dört trompet, iki trombon, birer piyano, bas ve bateriden kurulu orkestra, düzenli bir çalışmanın en iyi örneğini sundu. Topluluğun solisti, kitaristi Erkin Koray’dı. Ertan Anapa ise geçide katılan dördüncü orkestranın şefi oldu. Anapa bir arada yeni bir hanım şarkıcı takdim etti: Güher Aktürk. Ancak Aktürk ilk heyecanını bir türlü yenemedi.Misafir şarkıcı olarak sahneye çıkan zenci şantör Dov Sabato «Meglio Stasera – Maria ve If I Had A Hammer» ile en çok alkış toplayan sanatçı oldu. Şevket Uğurluel ve arkadaşları, konserin son orkestrası idi. Günün sevilen melodilerini söyleyen Uğurluel, sonra piyanoya geçti ve Metin Ersoy – Gülsüm Kamu çifti ile Tanju Okan’a eşlik etti. Tanju Okan konser için «Amore Scusami – Ma vie» gibi yeni şarkılar hazırlamıştı. Bu şarkıları başarı ile söyledi ve uzun uzun alkışlandı. Böylece haftalarca hazırlanan program iki saat içinde başarı ile yönetilip, sonuçlandırılmış, şimdiden müzikseverler için hazırlanacak yeni bir konserin çaba ve telaşı başlamıştı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-12-sayisi)

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

28.12.2020 01:51

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:16

    Hasan Baglamaci

    bende gitmiştim bi kere :))