Menü

Oscar Werner Rejisörü Ayağına Getirtmeyi Sever

Oscar Werner Rejisörü Ayağına Getirtmeyi Sever«İnterlude» filminde baş rolü oynayacak aktörün, sarışın, orta boylu, kuvvetli müzik bilgisine sahip Alman şivesiyle İngilizce konuşabilen büyük oyun kabiliyetine sahip bir aktör olması gerekiyordu. Rejisör Kevin Billington ve prodüktör David Deutsch baş başa verip ellerindeki aktör listelerini dikkatle gözden geçirdiler. Bir türlü aradıkları aktörü bulamıyorlardı. Bu arada ünlü artist menecerleriyle temasa geçildi. Ama maalesef onlarla yapılan konuşmalardan, araştırmalardan da bir sonuç alınamadı. Neredeyse bu projeden vazgeçilmek üzereydi. Allahtan ünlü rejisör Stanley Kramer imdatlarına yetişti. Bu ünlü rejisör, «Ship of Fools» (Budalalar Gemisi) nde baş rolde oynattığı Alman aktörü Oskar Werner’in bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi. Rejisör de prodüktör de hemen sekreterlerine emir verip Oskar Werner’in meneceriyle temasa geçilmesini istediler. Stanley Kramer’in sözlerini bitirmesini beklemedikleri için Oskar Werner’i meneceri vasıtasıyle buldurmaya kalkışmışlardı. Ünlü İngiliz filim yapımcısı bu defa da arkadaşlarının yardımına yetişti. Oskar Werner’in bunca yıllık meslek hayatında bir kere olsun herhangi bir menecerle işbirliği yapmadığını, ona filim çevirtmek isteyenlerin mutlaka şahsen teşebbüse geçmeleri gerektiğini dilinin döndüğü kadar anlattı. Bu defa da rejisörle prodüktör, sekreterlerini Oskar Werner’e göndermek istediler. Stanley Kramer, bir defa daha araya girmek zorunda kaldı. Ona filim çevirtmek isteyen rejisörün, aktörün evine gitmesi ve teklifini böyle yapması şarttı.

Oscar Werner Rejisörü Ayağına Getirtmeyi SeverNihayet Kevin Billingtan, Stanley Kramer’den aktörün edresini almış ve hemen bir telgraf çekip ziyaret için randevu istemişti. Birkaç gün sonra telgrafa müspet cevap gelince, Kevin Billington da Oskar Werner’in evine gitmek üzere erkenden uçağa binip Zürih’e gitti. Zürih’ten Chur şehrine uğrayıp trene bindi. Liechtenstein sınırının İsviçre tarafında kalan küçük istasyonunda trenden indi. İstasyon binasının önünde mavi sarışın mahçup tavırlı bir genç adam onu bekliyordu. Kevin Billington’u görünce hafifçe gülümseyerek yanına yaklaştı. Arabasına davet etti. Yarım saat süren bir araba yolculuğundan sonra nihayet Oskar Werner’in küçük bir şatoyu andıran evine gelebilmişlerdi. Aktör, misafirini tıklım tıklım kitapla dolu kütüphaneye aldı. Sonra hemen konuya girip filim hakkında sorular sormaya başladı.

Oscar Werner Rejisörü Ayağına Getirtmeyi SeverOskar Werner, küçücük bir çocukken aktörlüğe merak sarmış. Bir gün arkadaşlarıyle oyun oynarken gözleri kör bir çocuk numarası yapmaya başlamış. O sırada yoldan geçen bir kadın Oskar’ın haline acıyıp onu karşıya geçirmek isteyince, Oskar Werner de küçük akliyle, istediği zaman dış görünüşüyle insanları aldatabileceği ne kanaat getirmiş ve böylece meslek hayatında ilk adımı atmış.

Alman asıllı aktör, Almanya’daki tiyatrolarda uzun süre Hamlet rolüyle bol bol alkış toplamış. Sonra da sinemaya geçmiş. Fakat tiyatroyu her şeyden üstün tutuyor. Filim çevirmediği zamanlar bu sınır kasabasındaki şatoda meraklı gözlerden uzak, sakin bir hayat sürüyor. Tiyatro mevsimlerinde mutlaka bir iki piyeste rol almayı da kendine prensip edinmiş. Bunların dışında şayet bir rejisör ayağına kadar gelip de filim teklif ederse, rolü beğendiği takdirde oynamaya razı oluyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

01.09.2015 09:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 18:02

  VEYSEL KASAP

  Bizdeki türkan şoray kanunları gibi oscar wernerinde kanunları varmış o rejisör buraya gelecek :D:d
 • Yayınlandı: 9 Eylül 2015 14:41

  NUR HAYAT YÜZEN

  aslında kimse gitmeyecekti aç kalıcaktı o zaman görürdüm onu :D
 • Yayınlandı: 9 Eylül 2015 14:41

  AYDIN AK

  başarılı oyuncu olunca olay değişiyo tabi :D