Menü

Oskar Werner Kimin Damadı

Müteveffa aktörün kızı Anne Power ile evli olan Viyana’lı aktör Oskar Werner, “Jules et Jim” filmindeki başarısından sonra, Avrupa sinemasının en çok sevilen sanatçılarından biri oldu. Oskar Werner artık Hollywood şirketleri hesabına film çeviriyor.HOLLYWOOD Asri Mezarlığının bekçisi, karşısında duran esmer kadınla sarışın adamı, uykulu gözlerle süzdü. Sabahın kör karanlığında mezar ziyaretine gelmek olacak iş değildi. Bekçi daha yatağından yeni kalkmış, sabah kahvaltısını bile hazırlamamıştı. Her hallerinden Hollywood’un yabancısı oldukları anlaşılan bu çiftin, ölmüş akrabalarının mezarını arayıp bulmak da meseleydi doğrusu. Bekçi, kütük defterini açmadan önce ziyaretçilere kimin mezarını aradıklarını ters ters sordu. Erkek:

-«Müteveffa aktör Tyrone Power’in mezarını ziyaret etmek istiyoruz,» dedi, sonra elindeki çiçek demetini göstererek: «Bunlar, Viyana bahçelerinin nadide çiçekleridir. Kayınpederimin mezarını bunlarla süslemek istiyoruz.»Bu sözler, bekçinin uykusunu dağıtmaya kafi gelmişti. Uzun zamandır aynı mezarlıkta çalıştığı için Tyrone Power’in gömüldüğü günü gayet iyi hatırlıyordu. Genç yaşta ölen aktörün cenazesinde, binlerce hayranı gibi bekçi de göz yaşı dökmüştü. Fakat aktörün yakınları arasında bu sarışın adama benzeyen birini gördüğünü hatırlamıyordu. Esmer kadını biraz gözü ısırmıştı. Fakat Viyana’dan çiçek getirdiğini iddia eden adamı ilk defa görüyordu.

Bekçi bu meseleyi daha fazla kurcalamasına lüzum olmadığım düşünerek esrarengiz çiftin önüne düştü, onları Tyrone Power’in mezarına götürdü. Genç kadın, hemen yere diz çökmüş bir dua mırıldanmaya başlamıştı. Genç adam da kolundaki çiçekleri ihtimamla mezara bıraktıktan sonra mezar taşındaki yazıları okumaya koyuldu.Tyrone Power’in damadı olduğunu söyleyen genç adam, Avusturyalı ünlü artist Oskar Werner’di. Birkaç yıl önce, müteveffa aktörün eşi Annabella’nın kızı Anne Power ile evlenmişti. Karı koca, yıllardan beri Avrupa’da çalıştıkları için Hollywood’da kimse bu ünlü çifti tanımıyordu. Oysa, Oskar Werner, Avrupa sinema ve tiyatrolarında hayli şöhret sağlamış bir kişiydi. 1922 yılının kasım ayında Viyana’da doğmuştu. Ortaokulu bitirdikten sonra radyo programlarında çalışmış, 18 yaşında da Viyana’nın ünlü Burgtheater tiyatrosuna girmişti. 1947’de Salzburg Festivalinde ”The Angel With The Trumpet” (Borazanlı Melek) temsilindeki başarısıyla dikkati çekmişti. O tarihte 25 yaşında olan aktör için artık şöhret kapıları açılmıştı. Burgtheater’e prodüktör seçilen aktör, daha sonra Avrupanın büyük şehirlerindeki tiyatrolarda başarılı temsiller vermiş, hayli alkış toplamıştı. Shakespeare, Schiller ve Goethe’nin eserlerinde başarı gösteren Werner, bir taraftan filmler de çeviriyordu.Oskar Werner, Hollywood’a ilk defa 1952’de gitti. Anatole Litvak’ın yönettiği «Decision Before Dawn» (Şafaktan önceki Karar) isimli filmde oynadı, geçen yıl Hollywood’a tekrar geldiği vakit «The Ship Of Fools» (Budalalar Gemisi) nde baş rollerden birini oynadı. Hollywood filmcilerinin cazip teklifleri karşısında Avrupayla ilişiğini kesmek zorunda kalan Oskar Werner, iki defa evlenmiş. İlk eşinden bir kızı olan aktörün en büyük merakı yemek pişirmek. Boş zamanlarında mutfaktan dışarıya hiç çıkmıyor. Amerikalı aktörler arasında en çok mütevaffa kayınpederini beğendiğini söyleyen Oskar Werner, Fransız sinemasında da «Jules et Jim» filmindeki başarısıyla isim yapmıştı. Yemek pişirmek, rol ezberlemek ve kitap okumanın dışında Oskar Werner’in bir merakı daha var, hayranlarının mektuplarına cevap vermek, ünlü aktör, üşenmeden günde iki üç saat mektup okuyup cevap yazıyor..

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

29.12.2020 21:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:50

    Eylül Arif

    hayrandım saç rengine gençken :)))