Menü

Oya Aydoğan Rolü Kaptı

FERDİ TAYFUR ile Oya Aydoğan «Kara Gurbet» adlı filmde ikinci kez birlikte kamera önüne geçtiler… Ancak bu beraberlik pek çok olayı da beraberinde getirdi… Film çekimi ile birlikte ilginç olaylar şöyle başladı ve gelişti:

Oya Aydoğan’dan önce iki isim üzerinde duruluyordu. Necla Nazır ve Perihan Savaş… Önce Perihan Savaş’la konuşuldu. Ancak daha ilk anda sanatçının cevabı, «Hayır» oldu… Nedeni ise ortadaydı… İbrahim Tatlıses, Perihan Savaş’ın bu filmde oynamasını istemiyordu… Bu nedenle bu sanatçı üzerinde ısrarla durmanın bir anlamı da yoktu. Baştan beri akla gelen isim hep Necla Nazır’dı ama, Ferdi Tayfur ısrarla Oya Aydoğan üzerinde duruyordu. Tabii bunun da bir nedeni vardı. Sanatçının uzun zamandan bu yana Oya Aydoğan ile yapılmış askıda duran bir mukavelesi bulunuyordu. Bu nedenle bu filmde onunla birlikte kamera önüne geçecekti. Sonunda yapacak hiçbir şey kalmadı ve Ferdi Tayfur ile Oya Aydoğan’ın birlikte ikinci kez kamera önüne geçmelerine karar verildi…

İşte olaylı beraberliğin içyüzü böyleydi… Dilerseniz, yönetmen Natuk Baytan’ın «Olay film olacak. Hasılat rekoru kıracak» dediği «Kara Gurbet»le ilgili bilgileri vermeden önce, «Son Sabah»la ilgili olarak Natuk Baytan’ın söylediklerine kulak verelim:«1978 yılında ‘Son Sabah’ iki hafta üst üste İstanbul’un 9 ayrı sinemasında gösterime girdi. Hasılat ise olağanüstü oldu. Tam iki buçuk milyon… Başarının nedenleri herkes tarafından merak edildi. Halen de ediliyor. Bu filmin oldukça ilginç bir konusu vardı… Ferdi Tayfur’un bizzat anlattığı ilginç bir aşk öyküsünden yola çıkan senarist Erdoğan Tünaş, bu öyküyü senaryo haline dönüştürmüştü. ‘Keramet bunlardadır’ diyerek, pek çok yapımevi Ferdi Tayfur ile Oya Aydoğan’ı tekrar bir araya getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Ancak tabii olmadı…»

Ferdi Tayfur ile Oya Aydoğan

«Kara Gurbet» adlı filmde ise rol alan öteki oyuncular da şöyle; Sümer Tilmaç, Baki Tamer, Macit Flordun, Ekrem Gökkaya, Muzaffer Nebioğlu ve Atilla Ergün… Siz bu satırları okurken, bu filmin çekimleri de büyük bir olasılıkla bitmiş olacak. «Kara Gurbet»in konusunu özetlemeden önce Ferdi Tayfur’un film setinde yaptığı açıklamaları belirtmek istiyoruz. İşte sanatçının söyledikleri:

«Bu filmim de tıpkı ‘Son Sabah’ gibi başarılı olacak. Buna inanıyorum. Bugüne kadar Natuk Baytan’la üç filmlik çalışmalarım oldu. Hepsi de başarılı idi…»

Ferdi Tayfur, bu film bittikten sonra sahne çalışmalarına ağırlık verecek. Sanatçı, bundan böyle sık sık halk konserleri düzenleyeceğini ve tüm hayranlarına görüntüsü ve sesiyle ulaşacağını söylüyor. Şimdi de dilerseniz, «Kara Gurbet»in konusunu özetleyelim:Ferdi Tayfur, bir köy çiftliğinde çalışan bir kahyanın oğludur. Ağanın kızı Oya Aydoğan ile Ferdi Tayfur çocuk yaşlarından beri birlikte büyümüşlerdir. Bir gün ağa bir cinayet işler ve suçu kahyaya yükler. Karşılığında Ferdi’yi okutacaktır. Aradan yıllar geçer ve Ferdi, ziraat yüksek mühendisi olarak köye döner. Ferdi ile Oya birbirlerine aşık olurlar. Bu ilişkiyi Oya’nın ağabeysi Sümer Tilmaç bozmak ister… O da bir cinayet işler ve suçu Ferdi’nin üzerine yıkar. Ferdi hapise girince, Oya da onu terk eder. Sonrasını ise film setinde kimse söylemiyor. Yalnızca «Sürpriz bir final» diyorlar, o kadar…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-31-sayisi)

06.10.2020 17:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar